Ministarstvo prosvete, posle profesora, „udarilo“ i na đake

Ministarstvo prosvete, posle profesora, „udarilo“ i na đake

Ministarstvo prosvete na čelu sa ministarkom u tehničkom mandatu Slavicom Đukić Dejanović ne prestaje da šalje „dopise upozorenja“ prosvetnim radnicima koji su u štrajku ili u blokadi. Na adrese osnovnih i srednjih škola juče je stigao dopis, a u kom Ministarstvo nalaže direktorima da „u najkraćem mogućem roku“ preduzmu sve mere kako bi se uspostavila nastava. Jedna od mera koja im se nalaže jeste i pokretanje disciplinskih postupaka kako prema zaposlenima koji su obustavili rad, tako i prema đacima koji ne pohađaju nastavu, a kazne zbog toga mogu biti različite. O njima odlučuju direktori.

Posle nekoliko poslatih dopisa rektorima i dekanima fakulteta u Srbiji, Ministarstvo prosvete na čelu sa odlazećom ministarkom Slavicom Đukić Dejanović uputilo je novi dopis, ali ovaj put direktorima osnovnih i srednjih škola.

Kako nam je potvrđeno, Ministarstvo zahteva od direktora škola da „u najkraćem mogućem roku“ preduzmu sve mere kako bi se odmah uspostavio redovan obrazovno-vaspitni rad i nesmetano funkcionisanje škole.

Dalje se navodi da da direktori moraju da ispitaju i utvrde odgovornost zaposlenih koji ne drže nastavu, kao i da ispitaju i utvrde razloge za izostanke učenika i da preduzmu mere propisane zakonom.

Ministarstvo podseća direktore na član 126. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja u kom se navodi da je zakonska obaveza direktora da „obezbedite nesmetano odvijanje nastave u školi i da postupite u skladu sa svojim ovlašćenjima, kako je propisano članom 126. Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja”, ističe se u dopisu direktorima.

Direktor Prve ekonomske škole u Beogradu Mile Saković potvrdio je za Nova.rs da je na adresu ustanove koju vodi stigao pomenuti dopis.

„U principu, to je dopis za neizvršavanje radnih obaveza, kako za profesore, tako i za đake. Ali rok za bilo kakav postupak je dve godine, ako se ne varam, tako da ćemo videti šta se tačno podrazumeva pod tim“, kaže direktor Saković.

Dodaje da su roditelji u obavezi da opravdaju izostanak učenika sa nastave, što se i traži u pomenutom dopisu.

„Neke škole su to regulisale na ovaj ili onaj način, ali u principu roditelji su ti koji, po zakonu, donose opravdanje za svoje dete koje je izostalo sa nastave. U slučaju da nema opravdanja, postoje Pravilnik o materijalnim i fizičkim merama odgovornosti, ali moje mišljenje je da će to rešiti Tim za krizne događaje koji svaka škola ima i onda se Timu predaje taj zadatak“.

Iako srednja škola nije obaveza, naglašava direktor, kada se učenici upišu u nju, oni imaju obavezu redovnog pohađanja nastave. A ako odsustvuju sa nastave, to mora da se reguliše odnosno opravda, kao u ovom slučaju.

„To je obično bilo zbog zdravstvenih problema, nekog takmičenja i slično, tako da roditelji ili škola u ovom drugom slučaju to regulišu. Sada je ipak drugačija situacija“, navodi on.

Aleksandar Vinić iz Asocijacije škola u štrajku, rekao je kratko za Nova.rs da je upoznat da je Ministarstvo uputilo dopis direktorima škola i naveo da nije prvi put da se vrši pritisak na prosvetne radnike i roditelje.

Profesor Miodrag Kostić u razgovoru za Nova.rs ističe da disciplinski postupci za đake zapravo podrazumevaju da đaci budu kažnjeni, a o kojim i kakvim kaznama je reč, odlučuje lično direktor.

„Nezahvalno je sada pričati o tome zato što je mnogo nastavnika i profesora u obustavi i onda decu ne bi ni imao ko da kazni jer direktor odlučuje o kaznama, ali ih mi sprovodimo na deci. Kako? Društveno-korisnim radom koji bi obavljali određeni vremenski period, na primer. Možda i novčane kazne jer ne dolaze u školu. Sve zavisi od direktora. On odlučuje. Možda bi direktor decu koja ne dolaze u školu zbog štrajka vidoe kao nasilnike i tako ih i kažnjavao – novčanim kaznama koje mogu ići i do čak 100.000 dinara, premeštanjem u drugu školu dok se protiv njih vodi disciplinski postupak…“, ističe profesor.