Ministarka energetike Dubravka Đedović najavila je da će radnicima EPS-a od juna plate biti veće za šest odsto i poručila da neće biti privatizacije i otpuštanja radnika.
„Od juna će biti veće plate za šest odsto radnicima EPS-a. Netačne su sve priče o privatizaciji i otpuštanjima!“, objavila je ministarka na društvenim mrežama.
„Cilj nije nikakva privatizacija EPS-a, cilj je da stvorimo uslove za bolje poslovanje, a time i bolje uslove za rad. Sigurna sam da su reforme ispravne. Ne plašim se protesta niti kritika, zanima me šta će ostati za pet ili 10 godina, rekla je Đedovićeva za Pink.
Naglasila je da želi da uveri radnike da neće biti masovnog otpuštanja.
Rekla je da je formiranje novog Nadzornog odbora EPS pri kraju i da će uskoro uslediti imenovanja.
„Imaćemo renomirane vrhunske stručnjake iz zemlje i sveta. Mnoge zemlje iz okruženja i Evrope uspele su uz otpore da korporativizuju svoja javna preduzeća, pre više od 15, 20 i 30 godina, da uspostave profesionalni menadžement. Primeri su Češka, Norveška i Francuska koje nisu otuđile svoja energetska preduzeća, a uspele su da stvore svetske gigante. Srbija nema prepreke da naša energetska preduzeća postanu šampioni u ovom regionu. To je naš cilj i naša strategija“, kazala je ministarka.
Ona je naglasila da je borba teška jer ljudi ne vole promene i ponovila da ciljevi reformi u EPS-u nisu privatizacija, niti masovna otpuštanja, već obezbeđivanje boljih uslova za sve zaposlene u lancu proizvodnje.
Da smo hteli da prodamo Srbijagas, EPS ili Transnaftu, mogli smo to da uradimo više puta do sada, dodala je ministarka.
Ministarka je podsetila da je sukob u Ukrajini pokazao da je energetska sigurnost pitanje nacionalne bezbednosti i da moramo da vodimo računa da se oslanjamo sami na sebe.
Za naftu se Srbja do sada oslanjala samo na JANAF, što je bilo izazovno u specifičnim geopolitičkim okolnostima, dodala je ministarka.
„Zato razmišljamo strateški i dugoročno i ulazimo u izgradnju novog naftovoda sa Mađarskom“, navela je ona.