Vlada Srbije je od 2019. godine puno uradila na polju digitalizacije i to svi primećuju i u zemlji i u inostranstvu, rekao je ministar informisanja i telekomunikacije Mihailo Jovanović gostujući u Jutarnjem programu .
„Uvođenjem eUprave postali smo jedan od lidera u transformaciji javne uprave. Mnogo smo uradili i na polju privrede jer je naš izvoz IKT sektora postao jedan od najboljih u zemlji, a svakako je dosta urađeno i na digitalizaciji prosvete. U našim osnovnim školama od 5 do 8 razreda programiranje je postalo obavezan predmet, čak i u prvom razredu imamo ‘Digitalni svet’ gde se prvaci susreću sa prvim digitalnim pojmovima“, rekao je Jovanović.
Današnji dan bezbednog interneta je najviše posvećen najmlađima, deci.
„Bitan element kada je reč o digitalizaciji je bezbednost dece na internetu. Imaćemo veliki skup gde ćemo pričati o izazovima. Imamo dva pravca, jedno je prevencija i koliko izazova internet nosi, a drugo je da kada se vršnjačko nasilje na internetu desi, organizovali smo nacionalni Kontakt centar za bezbednost na internetu“, objasnio je ministar.
Prema podacima iz istraživanja kojim raspolaže ministarstvo čak 80 odsto mladih uzrasta od 11 do 18 godina se informiše putem društvenih mreža.
„Naše istraživanje je vrlo interesantno i pokazuje da uzrast od 11 do 18 godina čak 80 odsto se informiše na društvenim mrežama, a najpopularnija je tik-tok jer 66 odsto njih ima naloge i svakodnevno su na tik-tok-u. Više od polovine je imalo loša iskustva na internetu: da li je to postavljanje slika, vršnjačko nasilje, zloupotreba naloga ili neke druge neprijatnosti“, rekao je Jovanović.
Uspostavljen je i nacionalni Centar za bezbednost interneta i kada se javi problem i deca i roditelji i nastavnici mogu da ga kontaktiraju, a Centar je povezan i sa MUP-om i sa Centrima za socijalni rad, i do sada je zabeleženo više od 1.000 slučajeva.
Ove godine očekuje se i završetak projekta Povezane škole, a prema rečima ministra do juna će svih 1.800 objekata osnovnih i srednjih škola u Srbiji biti povezano na brzi interneta.