Mićović je naglasio da je utoliko važnije očuvati strukturu srpskog tržišta derivata, jer su zalihe poslednjih meseci podignute.
„One, međutim, zavise od kretanja cena, a padale su kada cena u maloprodaji ne prati troškove transporta i prerade“, upozorio je Mićović.
„Sirova nafta je poskupela za 15 dolara po barelu, dok su dizelske kotacije i do 280 dolara veće. Derivati su, dakle, ‘munjevito odreagovali’, to je promena od 25 do 30 dinara po litru, ali niko ne očekuje toliko povećanje cene, niti naša Uredba i pravilnik predviđaju toliku korekciju“, rekao je Mićović.
Naglasio je da se, ipak, mora reagovati na takve promene, jer će u suprotnom padati zalihe, što niko ne želi u ovom trenutku.
Mićović je, kada je reč o zabrani uvoza sirove nafte iz Rusije, ocenio da „ima još dosta vremena“ do početka decembra, kada će se na nivou EU ponovo razgovarati o eventualnom izuzeću Srbije iz tog paketa sankcija, i podsetio da naftni derivati u Srbiju, osim iz proizvodnje NIS-a, dolaze i iz rafinerija u Rumuniji i Bugarskoj.
„Embargo na rusku naftu donosi problem svim rafinerijama u Evropi – sve će morati da prerađuju naftu nešto drugačijeg kvaliteta i sa udaljenijih destinacija, što će samo po sebi biti nešto skuplje, troškovi sigurno neće biti isti“, rekao je Mićović.