Širom sveta obeležava se Međunarodni dan nestalih sa ciljem prisećanja na nestale osobe i ukazivanje na pravo porodica da znaju sudbinu svojih najbližih koji se vode kao nestali.
Prema podacima Crvenog krsta, u regionu se traga za gotovo 10.000 osoba nestalih tokom ratova devedesetih. Više od trećine su ljudi srpske nacionalnosti.
Šefica Unmika Karolin Zijade pozvala je vlasti da ulože obnovljene napore i posvećenost u rešavanju sudbine nestalih osoba na Kosovu i Metohiji.
Zijade je pozvala vlasti da se prioritetno pozabave pitanjem nestalih osoba i da preduzmu sve neophodne mere da bi se sprovela Deklaracija o nestalim licima, o kojoj je dogovor postignut u maju u okviru dijaloga Beograda i Prištine uz podršku EU.
Povodom obeležavanja Međunarodnog dana nestalih osoba, Zijade je rekla da rešavanje sudbine nestalih osoba može doprineti procesu izgradnje poverenja, pomirenja i održanju mira.
Prema podacima Međunarodnog komiteta Crvenog krsta, 6.065 osoba je nestalo kao rezultat sukoba na Kosovu i Metohiji 1998. i 1999. godine. Trenutno postoji 1.617 otvorenih slučajeva nestalih osoba, od kojih je 1.355 muškaraca i 262 žene.
Centar za nestalu i zlostavljanu decu saopštio je danas da je, prema evidenciji Ministarstva unutrašnjih poslova, u 2022. godini prijavljen nestanak 1.801 osobe, od kojih je nađeno 1.620, što znači da 181 porodica i dalje traga za svojima.
Dodaje se da je tokom 2021. godine nestalo 2.830 ljudi, a nađeno ih je 2.785.
„Neki od najčešćih razloga koji mogu dovesti do odluke da se osobe udalje iz svog okruženja su mentalno zdravlje, najčešće depresija i anksioznost ili demencija“, ističe se u saopštenju.
Kao razlozi se navode i konflikti unutar porodice, nasilje nad ženama, loši životni uslovi, ekonomske poteškoće.