Eskalacija tenzija: Zatvaranje ekspozitura Poštanske štedionice

Eskalacija tenzija: Zatvaranje ekspozitura Poštanske štedionice

Kosovska policija je zatvorila šest ekspozitura Poštanske štedionice, banke sa licencom iz Srbije, kao deo napora da se zabrani upotreba srpskog dinara u zemlji. Ovaj potez je dodatno podigao tenzije između Kosova i Srbije.

Vlada Kosova je 1. februara donela odluku da oblasti sa većinskim srpskim stanovništvom moraju preći na upotrebu evra, koji je već zvanična valuta u ostatku zemlje. Iako Kosovo nije član EU, evro je dominantna valuta u zemlji. Međutim, delovi severa Kosova sa većinskim srpskim stanovništvom i dalje koriste srpski dinar, zahvaljujući finansijskoj podršci iz Srbije koja se često isporučuje u gotovini.

Priština je odložila primenu ove odluke za tri meseca, pod pritiskom Evropske unije i Sjedinjenih Država, zabrinutih za negativan uticaj na srpsku manjinu na severu Kosova. Međutim, odluka je na kraju sprovedena, što je rezultiralo zatvaranjem filijala Poštanske štedionice.

Brisel i Vašington su vršili pritisak na obe strane da sprovedu sporazume postignute u februaru i martu prošle godine između predsednika Srbije Aleksandra Vučića i kosovskog premijera Aljbina Kurtija. Međutim, pregovori o normalizaciji odnosa, podržani od strane EU, nisu postigli značajan napredak. Tenzije su dodatno eskalirale nakon incidenta u septembru prošle godine, kada je došlo do pucnjave između srpskih naoružanih napadača i kosovske policije, u kojoj su četiri osobe poginule.

Zabrana korišćenja srpskog dinara i zatvaranje filijala Poštanske štedionice direktno pogađaju srpsku manjinu na severu Kosova, koja se oslanja na dinar za svakodnevne transakcije i finansijsku pomoć iz Srbije. Ovaj potez se može posmatrati kao deo šire strategije Prištine da integriše sever Kosova pod svoju jurisdikciju, ali izaziva ozbiljne ekonomske i političke posledice za srpsko stanovništvo.

Ova odluka Prištine naglašava krhkost i složenost odnosa između Kosova i Srbije. Zatvaranje srpskih banki na Kosovu je potez koji dodatno produbljuje nesigurnost i nepovjerenje između dve strane, a međunarodna zajednica će morati da igra ključnu ulogu u smirivanju situacije i pronalaženju održivog rešenja za sve strane uključenih u konflikt.