Jednostavna petominutna tehnika disanja je moćan alat za smanjenje anksioznosti

Jednostavna petominutna tehnika disanja je moćan alat za smanjenje anksioznosti

Svi dišu. Većinu vremena to radimo bez razmišljanja o tome. Ali oni koji se svesno fokusiraju na svaki udisaj i izdisaj mogli bi požnjeti neke impresivne zdravstvene koristi, posebno za one koji se bore sa meditacijom.

Nova randomizovana kontrolisana studija među 108 učesnika otkrila je da je tokom mesec dana pet minuta svakodnevnih tehnika disanja pružilo slične koristi za raspoloženje i anksioznost kao pet minuta dnevne meditacije svesnosti.

U stvari, u nekim aspektima, učesnicima određenoj grupi za tehniku disanja bilo je čak i bolje.

Studija koju su sproveli istraživači sa Univerziteta Stanford u Kaliforniji sugeriše da vežbe disanja mogu biti „moćnije i akutnije“ sredstvo za mentalno zdravlje od meditacije, koja sama po sebi može da parira antidepresivima u lečenju anksioznosti.

„Ako želite da poboljšate san i smanjite dnevni stres, da se oporavite od intenzivnog rada, života i/ili treninga, onda intervencije koje olakšavaju autonomnu kontrolu (i zaista možete da je kontrolišete), kratak (5 minuta) strukturirani disanje je među moćnije (i nulte cene) alate“, napisao je neuronaučnik i koautor Endru Huberman na Tviteru.

Svakog dana u trenutnom eksperimentu, učesnici su izveštavali o svom raspoloženju i vitalnim znacima, uključujući broj otkucaja srca, brzinu disanja i san. Oni koji su svaki dan proveli pet minuta radeći na svom dahu pokazali su najviše oslobađanja od stresa na kraju meseca, uz svakodnevna poboljšanja svog mentalnog i fiziološkog zdravlja.

Štaviše, trenutna studija je testirala tri različite tehnike disanja, a činilo se da je jedna od njih bila najbolja.

Učesnici od kojih je zatraženo da vežbaju ciklično uzdisanje – kada su izdisaji izraženi i produženi – pokazali su veća poboljšanja od onih od kojih je zatraženo da vežbaju boks disanje – kada se udah, pauza i izdisaj podudaraju u trajanju – ili ciklična hiperventilacija – kada su udisaji duži a izdisaji su kraći.

Da budemo jasni, svaka od tehnika disanja i tehnika svesnosti u ovoj studiji pokazala je prednosti. Međutim, grupe sa tehnikom disanja prijavile su veći porast pozitivnog afekta od grupe za meditaciju svesnosti.

Čini se da ima nešto u kontrolisanom disanju što ga izdvaja, barem prema ovom eksperimentu.

Prethodne studije daha su pokazale da udisaji generalno povećavaju broj otkucaja srca, dok ga izdisaji smanjuju. Možda je zato ciklično uzdisanje tako efikasno. Može smiriti telo i um stavljajući naglasak na izdisanje.

S druge strane, vojna lica često koriste disanje u kutijama da ostanu mirni u stresnim situacijama. A kontrolisana hiperventilacija se ponekad koristi za ublažavanje anksioznosti ili panike.

Pozitivnim efektima meditacije obično je potrebno više vremena da se pojave.

„Postoji nekoliko načina na koje se dobrovoljne kontrolisane vežbe disanja razlikuju od prakse meditacije svesnosti“, pišu istraživači.

„Kontrolisano disanje direktno utiče na brzinu disanja, što može da izazove neposrednije fiziološke i psihološke umirujuće efekte povećanjem tonusa vagusa tokom sporog izdisaja. Dok meditacija svesnosti može dugoročno da smanji tonus simpatikusa, to nije njena primarna svrha niti očekivani akutni efekat. “

Potrebno je više istraživanja da bi se razdvojile razlike između kontrolisanog disanja i pasivne meditacije, ali postoji nešto u vezi sa namernim načinom razmišljanja koji izgleda ima neposrednije zdravstvene koristi.

Kao ljudi, nikada nemamo potpunu kontrolu nad svojim telima, a ponekad to može biti zaista zastrašujuća stvarnost. Ispoljavanje trenutka kontrole, čak i samo da uzdahne, moglo bi biti upravo ono što je doktor naredio.