Društvo je saznalo o vrednosti mRNK tokom pandemije COVID-19 kada smo videli kako naučnici i medicinski radnici koriste njenu moć da isporuče vakcinu protiv virusa u roku od godinu dana.
Sada, vanredni profesor farmacije Univerziteta Vaterlo Emmanuel Ho razvio je novu nanomedicinu napunjenu genetskim materijalom koji se zove male interferirajuće RNK (siRNA) za borbu protiv virusa humane imunodeficijencije (HIV) koristeći gensku terapiju. Ove siRNA regulišu koji geni ili proteini se uključuju ili isključuju u našim ćelijama i pokazuju smanjenje od 73% u replikaciji HIV-a.
Studija, „nanomikrobicid baziran na siRNA sa dvostrukom prevencijom osetljiv na pH reaktivira autofagiju i inhibira HIV infekciju u vaginalnim CD4 + ćelijama“, objavljena je u Journal of Controlled Release.
„Ovo otvara vrata za nove terapije u borbi protiv HIV-a“, rekao je dr Ho, koji je među Vaterloovim istraživačima i preduzetnicima koji vode zdravstvene inovacije u Kanadi.
Autofagija, takođe poznata kao proces reciklaže tela, igra važnu ulogu u našem telu da eliminiše mikrobe kao što su virusi i bakterije unutar ćelija. HIV je prilično pametan i proizvodi protein, Nef, koji sprečava ćelije da aktiviraju autofagiju.
Ovo je prvo istraživanje koje je razvilo kombinovanu nanomedicinu koja može reaktivirati autofagiju i sprečiti ulazak HIV-a u ćelije, omogućavajući našem telu da ponovo pokrene svoj odbrambeni sistem.
Pored toga, HIV ima gen, CCR5, koji omogućava virusu da uđe u ćeliju. SiRNA ciljaju i Nef i CCR5 da smanje HIV infekciju.
Nanomedicina je namenjena za vaginalnu primenu radi zaštite od seksualnog prenošenja HIV-a. Kao rezultat toga, nanomedicina je dizajnirana da bude stabilna bez curenja siRNA u kiselom vaginalnom okruženju, ali oslobađa siRNA jednom u ćelijama.
„Virusi su pametni. Oni proizvode Nef proteine kako bi sprečili pojavu autofagije“, rekao je Ho. „Naš proces omogućava našem telu da se bori protiv virusne infekcije bez potrebe za dodatnim lekovima“,
Ho potvrđuje da sledeći koraci uključuju dalju optimizaciju procesa i poboljšanje našeg razumevanja kako autofagija igra ulogu u tome kako nas naše ćelije štite od virusa.
„Takođe se nadamo da će ovo baciti svetlo na razvoj više alternativnih pristupa za efikasno smanjenje otpornosti na antimikrobne lekove“, rekao je Ho.