Kako navode, tu vrstu radioterapije ne izvodi niko u Srbiji, a prednost brahiterapije ogleda se u maksimalnoj poštedi okoline regije koja se zrači, čime se može očuvati funkcija okolnih zdravih organa koji minimalno trpe neželjene efekte zračenja. Osim bolje poštede okolnih tkiva, velika prednost brahiterapije u odnosu na konvencionalne metode zračenja jeste kraće trajanje tretmana, pa tako uz pomoć te terapije, pacijentkinja završi kompletnu radioterapiju za pet dana, umesto za šest nedelja, koliko može da traje tretman teleterapijom, stoji u saopštenju.
Onkološki Institut u Budimpešti je bio jedan od prvih centara u kojima je započeta primena brahiterapije dojke, a prof. dr Čaba Polgar, koji je jedan od pionira iz ove oblasti i jedan od stručnjaka na svetskom nivou, u ponedeljak će na Institutu za onkologiju Vojvodine, zajedno sa prof. dr Tiborom Majorom, asistirati domaćim lekarima u započinjanju primene nove metode, kažu iz ove ustanove.
Nakon primene te terapije, medijima će se obratiti direktor Instituta za onkologiju Vojvodine prof. dr Zoran Radovanović i radijacioni onkolog dr Olivera Ivanov.