Indija planira da pošalje čoveka na Mesec i postavi svemirsku stanicu do 2040. godine, rekao je premijer Narendra Modi, dok zemlja pojačava svoj svemirski program.
Premijerova najava dolazi u trenutku kada se najmnogoljudnija zemlja na svetu sprema za ključni probni let koji je zakazan u subotu za svoju prvu svemirsku misiju sa posadom.
Modi je rekao zvaničnicima svemirske agencije da bi trebalo da „nagrade na uspehu indijskih svemirskih inicijativa“.
Zemlja „sada treba da teži novim i ambicioznim ciljevima, uključujući postavljanje ‘Bharatiia Antariksha Station’ (indijska svemirska stanica) do 2035. i slanje prvog Indijca na Mesec do 2040. godine“, rekao je on u izjavi kasno u utorak.
Modi ih je zamolio da razviju planove za „seriju misija“ na Mesec.
Indija vodi niskobudžetnu svemirsku operaciju. Postao je prvi koji je u avgustu spustio letelicu u blizini uglavnom neistraženog južnog pola Meseca i, mesec dana kasnije, uspešno je lansirao svemirski brod za posmatranje najudaljenijih slojeva Sunca.
Indija je 2014. godine postala prva azijska država koja je postavila satelit u orbitu oko Marsa, a njena svemirska agencija Indian Space Research Organization (ISRO) lansirala je 104 satelita u jednoj misiji 2017. godine.
Trenutni fokus Indije ostaje na svojoj prvoj misiji sa ljudskom posadom u svemir, nazvanoj Gaganiaan ili „Skicraft“.
Trodnevna misija, za koju se očekuje da će se održati sledeće godine, ima za cilj da pošalje tročlanu posadu u Zemljinu orbitu po ceni od oko 1,08 milijardi dolara, navodi ISRO.
Zemlja takođe planira da lansira sondu na Mesec sa Japanom, spusti letelicu na Mars i pošalje orbitalnu misiju na Veneru u naredne dve godine.
Indija se stalno poklapa sa dostignućima uspostavljenih svemirskih sila uz samo delić njihove cene.
Stručnjaci kažu da Indija može da zadrži niske troškove kopiranjem i prilagođavanjem postojeće tehnologije, i zahvaljujući obilju visokokvalifikovanih inženjera koji zarađuju samo delić svojih globalnih kolega.
Indija kaže da čini samo dva odsto globalne kosmičke ekonomije vredne 386 milijardi dolara, što je udeo za koji se nada da će se povećati na devet odsto do 2030. godine.