Poslednjih desetak godina sve je više obolelih od raka pluća, a od ukupnog broja dijagnostikovanih, svaki peti pacijent oboleo je od sitnoćelijskog karcinoma, za koji je jedina terapija u Srbiji trenutno hemioterapija, dok bi imunoterpija mogla da produži život ovim pacijentima, rekao je za Tanjug načelnik Odeljenja za dijagnostiku i terapiju karcinoma bronha – Instituta za plućne bolesti Vojvodine – Sremska Kamenica Bojan Zarić.
On je, na marginama 61. kancerološke nedelje koja se održava u Beogradu, rekao da smatra da je jedan od najčeščih uzroka dobijanja sitnoćelijskog ili mikroćečijskog karcinoma (SCLC) sve učestalije korišćenje cigareta s filterom.
„Danas su filteri na cigaretama, čak i na onim elektronskim, sofisticirani ali te mikročestice prodiru duboko u pluća izazivajući mnogo ozbiljnije forme raka pluća. A s druge strane, živimo u savremenom svetu u kojem je veliko zagađenje, a i to je jedan od faktora koji može doprineti povećanju broja obolelih“, rekao je Zarić i dodao da je i dijagnostika napredovala, pa se i više tumora otkriva nego pre 20 godina.