Hrvatska optužuje Srbiju da pokušava da prisvoji neke od nacionalnih pisaca

Hrvatska optužuje Srbiju da pokušava da prisvoji neke od nacionalnih pisaca

Hrvatsko Ministarstvo spoljnih poslova uputilo je protestnu notu Srbiji nakon što je Beograd deo hrvatske književne baštine označio kao književnost „dvojnog vlasništva“, a samim tim i srpsku.

Ministarstvo spoljnih poslova Hrvatske je u noti izrazilo „najoštriji protest protiv novog zadiranja u hrvatsku kulturnu baštinu“ zbog usvajanja od strane akademske zajednice Srbije Deklaracije „Granice srpske književnosti“.

„Zadiranje i prisvajanje kulturnog nasleđa drugih država i naroda krajnje je neprihvatljivo i protivrečno je duhu evropskih vrednosti i principima na kojima počiva Evropska unija, kojoj Srbija teži da se pridruži“, navodi se u saopštenju.

Deklaraciju „Granice srpske književnosti“ potpisale su sve katedre za srpski jezik i književnost, svi pedagoški fakulteti, kao i druge filozofske i naučne institucije u Srbiji, Republici Srpskoj (Bosna i Hercegovina) i Crnoj Gori.

Da bi se pravilno definisale granice srpske književnosti, između ostalih principa, potpisnici deklaracije su predložili „fenomen dvostruke pripadnosti”, zbog čega se književnost može istovremeno definisati i kao srpska i kao književnost drugog naroda.

Konkretno, tako autori deklaracije nazivaju „Dubrovačka književnost“ – dela autora Dubrovačke Republike (14-19 vek), jer su štampana ćirilicom. U međuvremenu, u Hrvatskoj smatraju da književnost njihovog antičkog grada Dubrovnika pripada hrvatskoj kulturi.

Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić je ranije nazvao neprihvatljivom konferenciju održanu u Evropskom parlamentu u Briselu, posvećenu kontroverznom hrvatskom nadbiskupu Alojziju Stepincu iz Drugog svetskog rata.

Podsetimo, u januaru je u Srbiji i susednim zemljama izašao srpski film „Oluja” koji govori o „stradanju hiljada Srba” kao posledica vojne operacije koju je Hrvatska izvela protiv srpskih separatističkih formacija na svojim teritorija.