Novi ekonomski car Kine

Novi ekonomski car Kine

He Lifeng, šef kineske državne agencije za planiranje, verovatno će u martu naslediti potpredsednika ekonomskog cara Liu Hea, ali će se možda boriti da održi politički uticaj svog prethodnika.

On, 67, od poverenja predsednika Si Đinpinga, podignut je u Politbiro vladajuće Komunističke partije tokom njenog kongresa koji se održava jednom na svakih pet godina ovog meseca. To otvara put za očekivano unapređenje, jer 70-godišnji Liu treba da se povuče u martu.

Glavni prioritet za He će biti da pomogne Li Kiangu – još jednom Ksijevom savezniku, koji bi trebalo da postane novi premijer u martu – da izvuče drugu po veličini svetsku ekonomiju iz njenog najgoreg pada u decenijama usred remetilačkih ograničenja COVID-19 i dugotrajne imovine kriza.

Odlazeći Liu, Sijin glavni ekonomski savetnik i prijatelj iz detinjstva, ima neobično moćan portfelj: pokriva ekonomsku politiku, finansijski sektor i trgovinske veze sa Vašingtonom, zasenjujući ulogu odlazećeg premijera Li Kećijanga.

Si, koji je na partijskoj konklavi obezbedio presedan treći mandat kao predsednik, možda će želeti da povrati deo prethodne moći premijera pod dolazećim Li Ćjangom. Neki analitičari kažu da bi deo proširene uloge koju je Liu izgradio tokom svog vremena kao ekonomskog cara mogli da preuzmu drugi najviši zvaničnici.

„Ako He Lifeng zaista dobije posao, njegov portfelj će se preklapati sa portfeljem novog premijera Li Ćjanga“, rekao je Džulijan Evans-Pričard iz Capital Economics-a u belešci. „Ostaje da se vidi ko će imati veći uticaj u praksi.

Liu, koji je bio potpredsednik od 2018. godine, posmatrači Kine vide kao mozak koji stoji iza ranijih reformi, uključujući one za smanjenje viška fabričkih kapaciteta i finansijskih rizika. Ekonomista školovan na Harvardu takođe je bio Ksijeva glavna osoba u trgovinskim pregovorima sa Vašingtonom, zahvaljujući svom međunarodnom iskustvu i tečnom engleskom jeziku.

He Lifeng, domaći ekonomista i birokrata sa bliskim vezama iz Ksi-a, radio je 25 godina u provinciji Fujian pre nego što se preselio u severnu opštinu Tjenđin 2009. Njegovi rezultati sugerišu da će verovatno favorizovati više etatistički pristup ekonomskom upravljanju , rekao je Evans-Pritchard.

Služeći pod vođstvom Sija u Fudžijanu 1980-ih, prisustvovao je Sijevoj ceremoniji venčanja kada se oženio svojom drugom ženom, popularnom pevačicom Peng Lijuan, rekli su izvori.

Godine 2014. imenovan je za potpredsednika u Nacionalnoj komisiji za razvoj i reforme – Državnoj agenciji za planiranje – pre nego što je preuzeo potpunu kontrolu 2017. Od tada se pridružio Siju na domaćim turnejama, diplomatskim sastancima i drugim angažmanima.

Očekivani odlazak pro-reformskih zvaničnika, uključujući Liua, najvišeg bankarskog regulatora Guo Shukinga i šefa centralne banke Ji Ganga, izazvao je zabrinutost zbog kvaliteta kreiranja politike pošto su zvaničnici sve više fokusirani na iskazivanje lojalnosti Siju, a manje na upravljanje i ekonomski učinak .

„Šanse da se prave političke greške biće veće ako zvaničnici pričaju samo o politici i ne poštuju ekonomska pravila“, rekao je izvor iz politike, govoreći pod uslovom anonimnosti.