Grupa zaposlenih u Radio-televiziji Srbije (RTS) uputila je otvoreno pismo uređivačkom kolegijumu Javnog servisa u kom je navela da njihov protest nije uperen protiv kolega i medijske kuće u kojoj rade „već protiv neodgovornog i servilnog uređivačkog kursa koji je daleko od profesionalnih i zakonskih normi koje javni servis mora da poštuje“.
Grupa koja se potpisala kao „Naš pRoTeSt“ odbacila je optužbe uređivačkog kolegijuma za „osvajanje i pritiske na RTS“, navodeći da one predstavljaju „ne samo izbegavanje odgovornosti već i otvoreni udar na profesionalne i etičke standarde“.
„RTS nije ratni plen da se osvaja, već vlasništvo svih građana Srbije. Podsećamo vas da je RTS, kao javni servis, dužan da informiše građane tačno, objektivno i nepristrasno, u skladu sa novinarskim kodeksom, Zakonom o javnom informisanju i Zakonom o javnim medijskim servisima“, stoji u otvorenom pismu.
Ocenjuje se da Informativni program RTS „sistematski guši profesionalnu i kritičku misao, uskraćujući javnosti pravo na istinite, celokupne i pravovremene informacije“.
„Dolazak više hiljada demonstranata na vrata naše kuće nije pritisak, već vapaj javnosti za slobodnim javnim servisom. Nasuprot tome, izmeštanje produkcije na Košutnjak, ulazak kroz podrume i prozore samo su ilustracija neprofesionalnosti, improvizacije i nekompetentnosti onih koji ne žele da se suoče s odgovornošću koju nosi javni medijski servis“, navodi se u pismu.
Grupa zaposlenih upitala je i „ko se krije iza uredničkog kolegijuma“ RTS.
„Ako imate hrabrosti da napadate sopstvene kolege u javnim saopštenjima, imajte i hrabrosti da stanete iza svojih reči imenima i prezimenima. U suprotnom, postavlja se pitanje da li uopšte govorite u ime zaposlenih u RTS-u ili u ime onih koji su vam nametnuli ovakav vid (auto)cenzure“, naveli su u pismu.
Dodali su da RTS pripada „svim građanima Srbije, a ne uskom krugu politički podobnih urednika“.
„I vi i mi smo odgovorni upravo tim građanima, jer nema slobodnog društva bez slobodnog javnog servisa. Mi smo odlučili da ne budemo saučesnici u urušavanju profesije i RTS-a, a na vama je da odlučite kako ćete biti upamćeni: kao profesionalci ili kao propagandisti“, stoji u pismu grupe zaposlenih u Javnom servisu.