Gradonačelnik Subotice: Dekani nenamenski troše novac, fakulteti odgovaraju – neosnovane optužbe

Gradonačelnik Subotice: Dekani nenamenski troše novac, fakulteti odgovaraju – neosnovane optužbe

Gradonačelnik Subotice Stevan Bakić je danas dekane Ekonomskog i Građevinskog fakulteta optužio za nenamensko trošenje sredstava fakulteta i pozvao vlasti da to ispitaju. Nastavno-naučno veće Ekonomskog fakulteta u Subotici optužilo je Bakića za „neprimeren govor i neosnovane optužbe“, a dekan Građevinskog fakulteta u Subotici naveo je da „nije siguran da gospodin Bakić radi ono što najbolje zna“, da će tražiti izvinjenje i objašnjenje od Gradske kuće „kako je postao bitanga“, kao i najverovatnije – „zadovoljenje preko suda“.

Bakić koji je dekane Ekonomskog i Građevinskog fakulteta nedavno nazvao „bitangama“, zbog, kako je rekao, prisiljavanja studenata na proteste, reagovao je danas na njihova otvorena pisma objavljena na portalu Magločistač.

On je na konferenciji za novinare u Subotici kazao da će „dati sve“ za svoj grad i Srbiju i da ga „taj ološ ne može sprečiti u tome“.

„Obojica nisu dekani, oni su se pretvorili u faraone. Oni su autonomiju univerziteta skroz na pogrešan način shvatili i na pogrešan način je primenjuju“, rekao je gradoinačelnik.

Naveo je da je predsednik Saveta ;Građevinskog fakulteta zet dekana Milana Trifkovića i da zato „nijedan Subotičanin ne može da dođe na red da bude dekan“.

Bakić je rekao je da je veliki pritisak roditelja studenata, pojedinih profesora i zaposlenih na fakultetu na njega ;jer se tamo „sprovodi teror“.

„Oko 90 odsto studenata želi da polaže ispite, ali ne mogu jer je ovaj tamo napravio svoju ;dedovinu“, rekao je Bakić i naveo da je dekan Ekonomskog fakulteta Aleksandar Čučković u 10 sati održao video-konferenciju tražeći da mu profesori iskažu lojalnost.

„Oni u toj nekoj tišini prave cirkus u ovom gradu“, ocenio je gradonačelnik.

Optužio je i upravu Ekonomskog fakulteta fakulteta da nenamenski troši novac i pozvao vlasti da ispitaju poslovanje i rad oba fakulteta.

„Grabe krupnim koracima da iz statusa bitange pređu u status fukare, jer ja na nemam empatiju za ljude koji svojim delovanjem podrivaju moju Srbiju“, rekao je Bakić.

Po njegovom rečima, to je nastavak 5. oktobra 2000. godine, a ;“Peti oktobar je najveće zlo koje je moglo da pogodi Srbiju“ jer „i dan danas plaćamo taj ceh, jer su nam razni krizni štabovi, bitange i fukare tada odlučivale“.

„A šta smo mi uradili, koje su tekovine 5. oktobra? Naneli smo najstrašniju fleku istoriji države. Izručili smo srpskog predsednika, pokojnog Slobodana Miloševića na najveći sveti dan Srba, na Vidovdan“, rekao je on.

Nastavno-naučno veće Ekonomskog fakulteta u Subotici optužilo je danas gradonačelnika Subotice Stevana Bakića za „neprimeren govor i neosnovane optužbe“ na račun dekana tog fakulteta Aleksandra Čučkovića i za „protivzakonito narušavanje autonomije univerziteta i slobode kritičkog mišljenja studenata i profesora“.

U saopštenju tog veća se navodi da „suprotno tvrdnjama gradonačelnika Subotice, studente na Ekonomskom fakultetu niko ne prisiljava ni na šta, pa ni na proteste“.

„Od trenutka u kojem su blokirali zgrade fakulteta, studenti odlučuju o daljem postupanju, pismeno obaveštavajući njegovo rukovodstvo o preduzimanju daljnjih koraka. Što se tiče optužbe za samovoljno postupanje dekana Čučkovića u pogledu podrške studentskim protestima, izjavljujemo da su sve značajne odluke o tom pitanju donete od strane Nastavno-naučnog veća fakulteta, kao najviše instance odlučivanja“, stoji u saopštenju.

Nastavno-naučno veće Ekonomskog fakulteta u Subotici dodalo je da se „suprotstavlja zabrinjavajućoj nameri da se po svaku cenu naudi članu“ njihove akademske zajednice, na šta, kako su ocenili, ukazuje uvredljiv i preteći ton kojim se u svom obraćanju koristio gradonačelnik.

„Odričući pravo i studentima i profesorima na partijsko delovanje u okvirima fakulteta, Nastavno-naučno veće Ekonomskog fakulteta u Subotici se zalaže za depolitizaciju rada institucija, u svrhu očuvanja temeljnih tekovina modernog društva u vidu ljudskih prava i parlamentarne demokratije“, stoji u saopštenju.

„Građevinski fakultet u Subotici nije u štrajku. To je odluka studenata koju sam ja podržao i sve katedre na Fakultetu. Isto tako i da je bila drugačija, kolektiv i ja lično bismo stali iza svojih studenata. Studenti imaju moju bezrezervnu podršku čak i da me ništa ne pitaju (naravno za odluke u okviru poštovanja zakona)“, rekao je dekan Milan Trifković, prenosi Magločistač.

U saopštenju je naveo da ga „čudi odsustvo empatije prvog čoveka Subotice“.

„Pa ako iko treba da ima naklonost ka studentima, onda je to on koji je trećinu svog životnog veka proveo u studentskoj klupi. I na kraju, a moglo je i na početku, Dekani se postavljaju i razrešavaju dužnosti malko drugačije, na jedan pristojniji i civilizovaniji način. Nakon prestanka mog mandata, kad god se to desilo, ja ostajem Univerzitetski profesor da se bavim onim što najbolje znam i umem „, naveo je.

Dekan Građevinskog fakulteta u Subotici je dodao i da „nije siguran da gospodin Bakić radi ono što najbolje zna“.

„Pošto moj Fakultet trenutno ne radi, nisam hteo da maltretiram zaposlene, ali ću se posle odmora oglasiti zvanično sa Fakulteta preko institucija Fakulteta, Katedre i NNV, tražiću i zvanično objašnjenje od Gradske kuće kako postah bitanga, izvinjenje, a najverovatnije i zadovoljenje preko suda“, istakao je, prenosi Magločistač.