Godinu dana od prvog odavanja pošte nastradalima u Novom Sadu: Više od 1.000 minuta tišine

Godinu dana od prvog odavanja pošte nastradalima u Novom Sadu: Više od 1.000 minuta tišine

Pre tačno godinu dana, u 11.52 časa, Novosađani su prvi put odali poštu nastradalima u padu nadstrešnice Železničke stanice. Taj dan bio je petak, kao i 1. novembar, dve nedelje pre toga.

Tog petka, 15. novembra 2024. godine, građani u Novom Sadu i drugim mestima u državi zastali su na 14 minuta – za, tada, 14 žrtava pada nadstrešnice. Troje teško povređenih borilo se za život u bolnici.

Međutim, to je i jedini petak kada su građani u tišini stajali 14 minuta.

Petnaesta žrtva pada nadstrešnice, 24-godišnja Anja Radonjić, preminula je u bolnici 17. novembra.

Građani su nastavili svakog petka da se u 11.52h zaustavljaju i u 15-minutnoj tišini odaju poštu nastradalima. Dvoje povređenih i dalje je bilo u bolnici.

Baš u petak, 21. marta, preminuo je 19-godišnji Vukašin Crnčević, šesnaesta žrtva obrušavanja nadstrešnice Železničke stanice.

Od tog dana, građani u odavanju pošte stoje 16 minuta.

Sati i sati tišine

Izračunati tačno koliko su građani stajali u tišini prethodnih godinu dana gotovo je nemoguće. U tišini se stajalo, osim petkom, i na protestima, blokadama, komemoracijama.

Računajući samo odavanje pošte petkom u 11.52 časa i na komemoracijama svakog prvog u mesecu poslednjih godinu dana, portal 021.rs došao je do proračuna da se u tišini stajalo 969 minuta, odnosno 16 sati i 15 minuta. 

Iako je „tradicija“ blokade raskrsnica svakog petka u 11.52 časa započela kao vid odavanja pošte poginulima u tišini, minut za svakog nastradalog, nije uvek prolazila u potpunoj tišini.

Građani koji su se u tom momentu našli u saobraćaju, neretko su naglas negodovali, a desilo se i bezbroj incidenata u kojima su oni koji su učestvovali u odavanju pošte i povređeni. Tokom trajanja odavanja pošte, građani su vređani, gaženi, udarani…

Tako su studenti Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) u Beogradu napadnuti tokom odavanja pošte 22. novembra, petkom. Ovaj događaj bio je i jedan od povoda za otpočinjanje blokada fakulteta, koji je ubrzo prerastao u blokadu svih univerziteta u Srbiji i kreiranje studentskog pokreta u borbi protiv režima.

Jedan od napadača je, osam meseci kasnije, sporazumom o priznanju krivice osuđen na uslovnu kaznu zatvora od pola godine, drugi okrivljeni na uslovnu kaznu od osam meseci, a treća okrivljena na godinu dana.

U Novom Sadu je tokom odavanja pošte 13. decembra kod Futoške pijace došlo do većeg incidenta kada su dva automobila, marke „porše“ i „maserati“ prvo probili blokadu, tada je povređen jedan student, da bi se vozači potom zaustavili, vratili nazad i fizički napali okupljene. Ispostaviće se da su napadači radnici „Gradske čistoće“ i pripadnik Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu. Sudski proces i dalje je u toku.

Studentkinja u Beogradu je sredinom januara teže povređena kada ju je udario automobil tokom odavanja pošte i blokade saobraćaja u Ruzveltovoj. 

Jedan od istaknutijih dešavanja u prethodnih godinu dana desio se 15. marta tokom studentskom protesta u Beogradu „15. za 15“. 

Tog dana, na Vidovdan, organizovan je jedan od najvećih protesta do tada u Srbiji. Međutim, tokom odavanja pošte nastradalima u Novom Sadu došlo je do korišćenja, kako tvrde stručnjaci, zvučnog oružja nad građanima koji su mirno stajali, a mnogi su povređeni.

Jedan bračni par je pred tužiocem Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu dao iskaz povodom ovog incidenta, navodeći da su tada prvo čuli nejasan zvuk, kao zvuk motora, da im se u glavi stvorila mentalna slika da prema njima ide automobil koji nastoji da ih pregazi, a onda su videli i druge ljude kako su padali poput čunjeva. Slična su svedočenja i drugih građana.

Policija je u junu krenula i da piše kazne za one koji odaju poštu nastradalima u padu nadstrešnice u Novom Sadu. Ukoliko se neko od građana našao na ulici a ne na trotoaru tokom tišine, policija im je pisala kaznu od 5.000 dinara.

Podsetimo, 1. novembra 2024. godine se u 11.52h betonska nadstrešnica Železničke stanice obrušila na 17 osoba koje su stajale i sedele na klupama ispod nje, na mestu ubivši njih 14, među kojima je bilo dece i mladih.

Jedna devojka je povredama podlegla više od dve nedelje kasnije, a 18-godišnji mladić četiri meseca posle nje. Samo je jedna osoba, studentkinja Medicinskog fakulteta u Novom Sadu, preživela.