„Umanjenje plata prosvetnim radnicima nije nebitna stvar, ali oni žele da nastave da se bore kako bi se stvorili temelji za jednu pravnu državu“, kaže za N1 Slobodan Glavičić iz neformalne grupe beogradskih škola PULS.
Situacija u prosveti je različita od škole do škole, kaže Glavičić.
„Možemo reći da srpska prosveta i dalje želi da kroz obustave i druge načine pokaže da se ne miri sa ovom situacijom, koja godinama unazad pogađa prosvetu, a u kojoj je ona marginalizovana“, rekao je.
Glavičić kaže da je većina beogradskih gimnazija u obustavi rada.
Na pitanje da li je skupa cena koju plaćaju, a koja je umanjenje plate, on kaže:
„To nije nebitno prosvetnim radnicima, ali oni žele da nastave da se bore, nije glavni razlog samo to da se popravi njihov materijalni položaj. Kao ljudi koji su svesni situacije u društvu želimo da se stvori temelj za jednu pravnu državu“.
Prema njegovim rečima, samo umanjenje plata nije nešto što je moguće tek tako uraditi na način na koji je država to sprovela.
„Zahvalni smo IT sektoru što su stali uz nas, ne možemo sve sami da uradimo, znači nam podrška svih. Nadamo se da bi ovo što smo pokazali moglo da pošalje snažnu poruku da samo ako smo složni možemo da uspemo u ovoj borbi“, naglasio je.
To je, kako kaže, jedini način da se izvrši pritisak i da se stvari „stave na pravo mesto“.
„A ako krenemo od dece, ovo je za njih velika lekcija, oni su naučili kako mogu da se bore za svoja prava. Oni prate sve ovo i često i sami imaju inicijativu. Deca nisu prepuštena nekakvom nemaru, o njima se i dalje brine“, naveo je Glavičić.