U Predlogu mera socijalne i poreske politike za smanjivanje nejednakosti Fiskalnog saveta navodi se da postoje mogućnosti i potreba da se povećaju budžetska izdvajanja za socijalnu zaštitu za oko 10 procenata, kako bi se proširio njihov obuhvat i iznosi.
Fiskalni savet navodi u dokumentu da socijalna budžetska izdvajanja treba povećati sa tri na oko 3,3 procenta BDP-a, kako bi se proširio obuhvat i povećali iznosi naknada socijalnih programa ciljanih na ugrožene slojeve stanovništva.
Fiskalni savet navodi da su „skorašnja unapređenja državne administracije i uvođenje sistema socijalnih karata omogućila verodostojnu proveru imovine i dohodaka potencijalnih primaoca“.
Ocenjuje se da to čini programe targetirane socijalne pomoći kredibilnijim i efikasnijim.
„Otuda je opravdano da se u budžetu za narednu godinu izdvoje dodatna sredstva od 14 milijardi dinara za program dečjeg dodatka, što će omogućiti primetno povećanje broja primaoca i iznosa naknada – čime bi se siromaštvo dece osetno smanjilo, sa nivoa koji je trenutno znatno viši od proseka na nivo koji bi bio niži od stope siromaštva opšte populacije“, navodi Fiskalni savet.
Navodi se da bi relaksiranje imovinskih uslova za sticanje novčane socijalne pomoći, povećanje dozvoljenog zemljišnog poseda sa hektara na 10 hektara, omogućilo bolju pokrivenost najugroženijih domaćinstava.
Apostrofiraju da bi to popravilo položaj pre svega staračkih domaćinstava u ruralnim sredinama.
„Kao dodatnu podršku poljoprivrednim domaćinstvima, koja su i inače natprosečno materijalno ugrožena, trebalo bi razmotriti ukidanje obaveze za plaćanje PIO doprinosa“, smatra Fiskalni savet.
Stav Fiskalnog saveta je da je neophodna prihodno neutralna reforma poreza na dohodak građana kako bi se smanjila nejednakost na tržištu rada i podržao inkluzivniji privredni rast.
„Dve decenije star Zakon o porezu na dohodak građana više nije u stanju da adekvatno izlazi u susret potrebama društva i potrebna je reforma koja bi povećala progresivnost poreskog sistema i bolje zaštitila ugrožene građane sa niskim zaradama i izdržavanim članovima porodice“, stav je Fiskalnog saveta.
Oni predlažu udvostručavanje iznosa neoporezivog cenzusa na 40.000 dinara, te uvođenje neoporezivog cenzusa za svakog izdržavanog člana od 20.000 dinara, kao i paralelno ograničeno povećanje poreske stope sa 10 na 15 procenata.
Ističu da je povećanje neophodno kako ne bi došlo do urušavanja konkuretnosti domaće privrede i domaće radne snage.