Bivši moderator Fejsbuka Danijel Motaung tužio je matičnu kompaniju giganta društvenih medija Meta i njenog afričkog podizvođača Sama, navodeći u tužbi podnetoj u utorak da je kompanija „podvrgla sadašnje i bivše moderatore sadržaja prinudnom radu i trgovini ljudima radi rada“.
Motaung tvrdi da je otpušten zbog organizovanja štrajka 2019. i pokušaja da ujedini Samine zaposlene. Podizvođač je, kako on navodi, učestvovao u „obmanjujućem procesu regrutovanja“ tako što je reklamirao poslove u kol centru za koje se pokazalo da su poslovi moderiranja sadržaja – uz svu izloženost psihološki štetnom sadržaju koji je podrazumevao.
„Različiti opisi (agenti kol centra, agenti i moderatori sadržaja) za poziciju moderatora sadržaja su obmanjujući i dizajnirani da prevare nesuđene podnosioce zahteva da nesvesno postanu moderatori sadržaja na Fejsbuku“, izjavili su Motaungovi advokati u svom podnesku, napominjući da „podnosioci zahteva koji su odgovorili na poziv za ‘agente’ bili posebno prevareni.”
Sama ne samo da je propustila da pruži zaposlenima adekvatnu podršku za mentalno zdravlje, već je namerno održavala „toksično radno okruženje“ koje je zabranjivalo moderatorima da emituju svoje pritužbe trećim licima, uključujući zaposlene u kompaniji Meta, navodi se u podnesku. Vreme radnika ispred ekrana i kretanje tokom radnog vremena praćeni su korišćenjem softvera kompanije Meta i odbijeni su im „neplanirani odmori po potrebi, posebno nakon izlaganja grafičkom sadržaju“, umesto toga dobijali su sat vremena „pauze za vellness“ nedeljno – vreme koje neki zaposleni navode da moraju da „moliti“ da primi.
Zaposleni na lokaciji, koja se nalazi u Najrobiju, bili su privučeni iz cele Afrike, čak i iz Etiopije, Ugande i Somalije, kao i iz Motaungove rodne Južne Afrike, a pravu prirodu svog posla saznali su tek nakon potpisivanja ugovora i preseljenja – što znači da ne mogu jednostavno da se okrenu i odu kući ako smatraju da je prava priroda posla previše uznemirujuća.
Izlaganje o Saminom centru za moderiranje sadržaja objavljeno u časopisu Time otkrilo je da je kompanija platila najnižu stopu od svih Meta podizvođača – čak 1,50 dolara po satu, prema izveštaju – i dok je kompanija kao odgovor povećala plate radnika, njeni PR problemi su se uporno. Motaung i njegovi advokati zapretili su tužbom pre više od mesec dana ako Sama ne učini ozbiljna poboljšanja u tretmanu zaposlenih.
Meta je pokušao da se distancira od kompanije, izjavljujući da od svojih partnera zahteva da „pruže platu, beneficije i podršku vodeću u industriji“, dok je Sama zauzvrat negirao bilo kakvu nepravdu u vezi sa Motaungovim odlaskom. Kompanija je tvrdila da je njegov radni odnos „prekinut zbog neprihvatljivih radnji preduzetih protiv kolega zaposlenih koje su ugrozile njihovu bezbednost“ i insistirala je da je proces „pravičan, jasan i dobro dokumentovan“.
Moderatori u Sami zapretili su štrajkom u leto 2019. ukoliko ne dobiju bolje plate i uslove rada, ali umesto da pregovara sa radnicima, kompanija je odletela dva viša radnika iz SAD da se „pozabave“ pobunom – procesom koji je okončan Motaungovom smenom i optužbom da su njegovi postupci doveli vezu između Same i Fejsbuka (sada Mete) u „veliki rizik“. Umesto da se suoče sa sličnom sudbinom, ostali potencijalni štrajkači su se vratili na posao.