Ovogodišnji Evropski dan donora naša zemlja dočekuje sa 16 urađenih kadaveričnih transplantacija od početka godine 21 transplantacija sa život donora, 2.000 pacijenata koji čekaju organ kao jedini lek, ali i sa nepoznatim brojem preminulih građana koji nisu dočekali transplantaciju.
Evropski dan donora je posvećen sećanju i neizmerljivoj zahvalnosti donorima i njihovim porodicama, koje su u najtežem trenutku, kada su se životi njihovih najmilijih ugasili, smogli snage i dali saglasnost za transplantaciju.
Međutim, i pored napora pacijenata, lekara, države, građani većinom ne pristaju da doniraju organe preminulog člana porodice i time produže život pacijentu kojem je organ neophodan.
Koliko je situacija alarmantna govori i podatak da se u Srbiji broj pacijenata koji čekaju transplantaciju organa ne smanjuje. I sa 16 transplantacija od početka godine, ova statistika svrstava nas na dno Evropske lestvice.
“Svest građana na temu doniranja organa je na veoma niskom nivou, a direktna posledica toga je trenutno stanje u programu transplantacije, koje je evidentno veoma loše. Ono što obećava, a čemu su verujem, doprineli i naši apeli javni nastupi, je to što je u jako kratkom vremenskom periodu od 3 nedelje dobijeno 4 saglasnosti i time spašeno 16 života. To daje nadu svim onim pacijentima koji čekaju na najvažniji poziv u životu“, kaže Olivera Jovanović, član UO Udruženja “Zajedno za novi život” i pacijentkinja sa presađenom jetrom.
Nephodna je edukacija, kako bismo shvatili da je statistički gledano 20 puta veća šansa da nam zatreba organ, nego da budemo donori, ističe ona.