Deca koja su otišla iz Ukrajine u Evropsku uniju kao rezultat sveobuhvatne invazije suočavaju se sa značajnim poteškoćama tokom školovanja u školama zemalja u kojima se nalaze, saopštila je Agencija EU za osnovna ljudska prava (FRA), prenosi „Evropska istina“.
Prema rečima šefa odeljenja Majkla O’Flahertija, mnoga ukrajinska deca „žive u stalnoj neizvesnosti: bila su odvojena od svojih rođaka, morala su da nauče novi jezik, razumeju novu kulturu i steknu nova prijateljstva, ne znajući u u isto vreme koliko će ova nestabilnost trajati“.
Među preprekama za adaptaciju ukrajinske dece u školama EU, agencija izdvaja jezičku barijeru, razlike u kvalitetu medicinskih usluga, kao i zaostajanje u obrazovanju zbog prinudnih prekida.
FRA posebno naglašava potrebu da se zaštite deca koja su u EU stigla bez odraslog staratelja, da se uzmu u obzir posebne potrebe dece sa smetnjama u razvoju i da im se obezbede adekvatni uslovi za život.
Osim toga, neke zemlje članice EU nemaju jasne podatke o tome koliko je ukrajinske dece u njihovim zemljama, a nedostatak jedinstvenog pristupa registraciji dece širom EU otežava napore da im se pruži podrška.
Prema zvaničnim podacima EU, na teritoriji zemalja članica živi 1,3 miliona ukrajinske dece, od kojih je većina mlađa od 14 godina.
Dan ranije, zemlje EU na nivou ministara unutrašnjih poslova dogovorile su se da produže mehanizam privremene zaštite za izbeglice iz Ukrajine na godinu dana – od 4. marta 2024. do 4. marta 2025. godine.