„Nedavno usvojeni Zakon o javnom informisanju i medijima i Zakon o elektronskim medijima odstupaju od ciljeva Medijske strategije i da bi mogli ozbiljno da ugroze ionako slab medijski pluralizam i slobodu informisanja, jer ne obezbeđuju transparentnost u vlasništvu u medijima i legalizuju državno vlasništvo u medijima, niti obezbeđuju punu nezavisnost i odgovornost Regulatornog tela za elektronske medije“, zaključak je danas održanog sastanka Zajedničkog konsultativnog komiteta EU i civilnog društva Srbije, saopštio je Evropski komitet za ekonomiju i civilna pitanja.
Dodaje se da je istaknuto da bi Medijska strategija i Akcioni plan trebalo da unaprede srpsko medijsko okruženje, saopšteno je.
Zajednički konsultativni komitet je pozvao evropske institucije da podrže, a srpske vlasti da hitno pristupe dodeljivanju pete nacionalne frekvencije u cilju postizanja medijskog pluralizma neophodnog u trenutnom medijskom okruženju.
Zajednički konsultativni komitet EU i civilnog društva Srbije je jedno od tela oformljenih prema Sporazumu o stabilizaciji i pridruživanju EU i Srbije.
Zajednički konsultativni komitet omogućuje organizacijama civilnog društva obe strane da nadgledaju napredak Srbije ka EU, i da usvoje preporuke.