EPS nastavlja digitalizaciju usluga. Posle aktiviranja portala „Uvid u račun“ gde građani mogu da elektronski plate račun i prate protrošnju struje, sada pozivaju građane da se opredele za papirni ili elektronski račun. Direktora EPS-a Dušan Živković ističe da trenutno štampa oko 3,2 miliona računa za struju i da je cilj da se oni zamene digitalnim.
Skupština Elektroprivrede Srbije na predlog nadzornog odbora prihvatila je predlog da se domaćinstva i mali kupci, kao što su one male radnje, opredele za zamenu papirnog računa elektronskim.
EPS nastavlja unapređenje svojih digitalnih usluga s ciljem da omogući uvid u račune i da papirni račun bude zamenjen digitalnim.
Trenutno se štampa oko 3,2 miliona računa za struju. Oko milion i po izmiruje se u bankama, dok oko 270.000 potrošača koristi portal „Uvid u račun“.
Dušan Živković je gostujući u Dnevniku objasnio da taj proces podrazumeva da preko portala „Uvid u račun“, podnošenjem zahteva na šalteru građani i ostavljanjem mejl adrese u narednom periodu mogu na tu adresu dobiti elektronski račun i platiti ga na neki od izabranih načina.
To ne znači da sada svi moraju sada da se registruju na portalu.
„To nije neophodno, ali je najvažnije da će sebi pružiti dve usluge. Jedna je, taj put će se skratiti, nastaviće da idu putem digitalizacije i zajedno sa nama da učestvuju u tom procesu. Za to nema rokova, mi taj proces želimo da pokrenemo i da nastavimo dalje“, ističe Živković.
Trošak koji EPS ima za štampanje računa biće umanjen na računu svakog potrošača za 50 dinara.
„Želimo da potrošači koji imaju ekološku svest, koji žele zajedno sa nama da participiraju i u zaštiti životne sredine, eliminišu štampanje računa i da im damo priliku da zajedno sa nama idu tim procesom dalje“, ukazuje direktor EPS-a.
Očekuje se povećana potrošnja električne energije od Svetog Nikole do Božića. Tradicionalno je najveća 18. i 19. decembra, uoči slave Sveti Nikola i na taj dan.
„Taj dan je istorijski najveća potrošnja. Vodimo računa da imamo pune deponije, pune akumulacije. One su i dalje na nivou 2,2–2,3 miliona tona uglja. Kada je u pitanju hidrologija, akumulacije su na nivou 550 gigavat-sati (GWh). Dobar je vodostaj i završena revitalizacija Đerdapa 1, tako da elektrana sa šest agregata radi punom snagom, proizvodeći 20–25 odsto električne energije dnevno. Tako da svi ti procesi uz deo energije koji plasiramo na tržištu za sada garantuju stabilnost i profit kompaniji“, naglasio je Živković.
Što se tiče projekta Bistrica kao podrška izgradnji obnovljivih izvora je nekom toku. Postignuti su, kaže direktor dogovori za finansiranja tog projekta. Dodaje da će se uz završetak dokumentacije nastaviti i procedura finansiranja projekta i pripreme aktivnosti za izgradnju.
„Za vetropark u Kostolcu, deo opreme je u fazi proizvodnje, pristupne saobraćajnice, jer su vetroelektrane, svi ti stubovi i lise velike. Deo pripreme za dovoz i isporuku je u toku i te saobraćajnice se završavaju. Očekujemo s proleća intenzivne aktivnosti na postavljanju već solarne elektrane“, navodi Živković.