Ekološki aktivisti istakli su danas da međunarodni Dan voda dočekuju zabrinuti i upozorili da milion i po ljudi u Srbiji nema stabilan pristup pijaćoj vodi.
U saopštenju koje potpisuje 29 regionalnih organizacija, navodi se da celom Balkanu preti privatizacija usluga vodosnabdevanja i kanalizacije.
Dodaje se da ceo Balkan „trese rudarska groznica“ koja lako može da ugrozi vitalne vodotokove i da su rudarenjem posebno ugroženi podzemni baseni koji su najveći izvor pijaće vode.
U saopšrenju se ističe da se i na ovaj Dan vode čovečanstvo svedoči nezapamćenoj humanitarnoj katastrofi u pojasu Gaze, a da je važna odlika tog stradanja onemogućavanje pristupa vodi, jer su dva do tri glavna toka vodosnabdevanja razorena, a da je treći preostali na pola kapaciteta.
U proseku, domaćinstva u pojasu Gaze na Svetski dan vode imaju pristup manje od jednog litra bezbedne vode po osobi dnevno, navodi se u saopštenju.
Ističe se da region Zapadnog Balkana zna šta je rat i kakve posledice ostavlja.
„Svim našim regionalnim zahtevima dodajemo apel da se odmah prekinu ratna dejstva, dostavi neophodna humanitarna pomoć civilima i hitno omogući pristup čistoj vodi u pojasu Gaze“, navodi se u saopštenju.
Saopštenje potpisuju Organizacija za političku ekologiju Polekol, Pravo na vodu, ACT – Atelje za društvene promene, Studenac Nova Varoš, Sačuvajmo planinske reke Kraljeva, Varuhinje Rek – Čuvarke r(ij)eka, Nova agenda za razvoj (Bihać), Građanska čitaonica Libergraf Užice, Savez ekoloških organizacija Srbije, Ne damo Jadar i Ekološko udruženje „Suvoborska greda“.
Potpisnici su i Eko brigada Jagodina, N(eko) brine za Levač, Zaštitimo Dobrinju i okolinu, Centar za održivi razvoj Srbije, Klub sportskih ribolovaca Travnik, Ekostraža, Green Team, Ekomar Kragujevac, Crnogorsko društvo ekologa, UG „Za Doljanku“ Jablanica, Marš sa Drine, iRevolucija Valjevo, NGG „Stop izgradnji MHE na Kasindolskoj rijeci“, Eko Barajevo, Odbranimo Teslu Pančevo, Mini eko zona, Bitka za Vlasinu i Eko istok Zaječar.