Direktor Gimnazije „Veljko Petrović“ u Somboru Dušan Mišković doneo je Odluku o odlaganju isplate prvog dela zarade za februar 2025. godine zaposlenima za koje, kako je naveo u odluci pisanim putem, „ne postoje dokazi o obavljenom radu u skladu sa Rešenjem o raspoređivanju radnika i strukturi i rasporedu obaveza i školsku 2024/25. godinu, dok se ovi zakoni ne pribave“.
Profesori Gimnazije „Veljko Petrović“ u Somboru koji su u obustavi nastave, ostaće bez isplate prvog dela zarade za februar jer, kako im je direktor škole obrazložio pismenim putem, „ne postoje dokazi o obavljenom radu u skladu sa Rešenjem o raspoređivanju radnika i strukturi i rasporedu obaveza i školsku 2024/25. godinu“.
Ogorčeni profesori pričaju za Nova.rs da su Odluku o odlaganju dela zarade dobili sinoć posle ponoći, putem mejla, te da je ovim napravio veliku diskriminaciju između zaposlenih u školi.
Somborska gimnazija je pre mesec dana ušla u blokadu učenika, zbog čega je obustavljen nastavni proces u zgradi škole. Ipak, nije sve išlo „mirnim putem“ jer je, kako tvrde profesori, direktor škole Dušan Mišković više puta pokušao da prekine blokadu i da uspostavi normalno odvijanje nastave.
Međutim, nije uspeo u tome, zbog čega je doneo odluku o sprovođenju onlajn nastave, o čemu je Nova.rs ranije pisala.
„Nakon pokušaja nasilnog sprovođenja redovne nastave mimo odluke učeničkog plenuma, od strane direktora Dušana Miškovića, od 17. februara, zgrada škole je zaključana. Do ovog datuma, skoro svi zaposleni dolazli su na svoje radno mesto i evidentirali svoje prisustvo na zvanični spisak. Već prve nedelje blokade, direktor preporučuje onlajn nastavu i upisivanje časova u dnevnik“, objašnjavaju profesori.
Profesori naglašavaju da je nastava na daljinu nezakonita i da odluku o tome donosi resorno ministarstvo. Međutim, direktora to očito ne zanima pošto je, kako dodaju, u mejlovima i na Nastavničkim većima nekoliko puta ponovio da ga zakon ne zanima.
„Oko 60 odsto nastavnika sprovodi ovakvu vrstu nastave, ali je problem u tome što učenici svih razreda nju bojkotuju – prosečno 20 odsto učenika prati nastavu. U nekoliko izjava, Dušan Mišković je grubo povredio istinu govoreći da je Nastavničko veće izglasalo odluku o uvođenju onlajn nastave: Nastavničko veće jeste izglasalo nastavu na daljinu za predmete verska nastava, građansko vaspitanje i nekoliko drugih izborih predmeta (sa jedva 50 odsto glasova) da ne bi učenici imali dnevno veliki broj časova, ali naša Školska uprava se o ovom nije još uvek oglasila. U prevodu, postoje profesori koji ne dolaze u školu, ne poznaju učenike, a primaju punu platu“, podvlače oni.
Direktor škole je Odluku o isplati prvog dela plate za februar dostavio svojim zaposlenima u nedelju, 2. marta i to posle ponoći, tačnije u 01.16 sati.
„Dakle, na osnovu preporuke da se obavlja nezakonita nastava na daljinu, Dušan Mišković, prvo u nedelju, 2. marta, u 01.16 sati, potom istog dana u 20.00 sati, na službene mejlove dostavlja odluku o isplati prvig dela plate za februar za februar 2025. Na snazi je grubo kršenje zakona, diskriminacija i svojevljno ponašanje. On je odlučio ko je radio a ko nije (pomoćno osoblje i nenastavno osoblje, po njemu, radilo je 100 odsto angažovanja, i u trenucima kad se fizički nije moglo ući u zgradu škole)“.
Profesori koji nisu pristali na nezakonit rad na daljinu i koji nizak procenat učenika prati, kažnjeni su odlaganjem odnosno neisplaćivanjem akontacije. S druge strane, nastavnici i zaposleni koji su poslušali nezakonite preporuke ostvarili su pun iznos akontacije.
„Takođe, ima i grupa nastavnika koja je bila na bolovanju, pa će primiti umanjenu akontaciju. Ne moramo da vam napominjemo da taj rad na daljinu je pro forme, bukvalno po jedna-dve rečenice i prikačeni materijali u Gugl učionicu (za taj rad je potrebno od 5 do 10 minuta). Direktor škole je zahtevao da se pošalje plan nadoknade propuštenih časova, i svi profesori su poslali plan koji sadrži ključnu rečenicu: biće nadoknađeno kad se steknu uslovi za to, odnosno kad prestane blokada škole“, kažu ogorčeni profesori.
Ističu da je ova odluka u mnogim segmentima sporna: plata ne može da se umanji, ukine ili odloži bez pokretanja disciplinskog postupaka.
„Sadašnja situacija je kulminacija delanja Dušana Miškovića, koji se ponaša kao da je škola njegovo vlasništvo i okupio je oko sebe nestručan, partijski kadar kojim manipuliše i koji favorizuje, koji ga bira već drugi mandat za direktora i koji prevagne u glasanju za odluke. Profesori koji nisu pristali na nezakonit onlajn rad, njih 28, većinom su dugogodišnji radnici škole, sa značajnim uspesima, iza kojih stoji rad – ukratko profesori koji ovu školu čine to sto jeste – najbolja škola u okolini“, poručuju oni.