Decenija rada udruženja „Čep za hendikep“, kupili preko 100 ortopedskih pomagala

Decenija rada udruženja „Čep za hendikep“, kupili preko 100 ortopedskih pomagala

Udruženje „Čep za hendikep“ ove godine obeležava deset godina postojanja. Do sada su prikupili preko 530 tona plastičnih čepova, čijom reciklažom su obezbedili sredstva za kupovinu preko 100 ortopedskih pomagala. U akciji prikupljanja čepova osim građana učestvuje više od 650 predškolskih ustanova, oko 1.000 osnovnih i srednjih škola, mnoga Ministarstava, ambasade, preko 580 kompanija i preduzetnika iz cele Srbije.

U Srbiji gotovo da ne postoji opština u kojoj ne postoji kutija za prikupljanje čepova.

Prikupljeni čepovi sa plastičnih flaša prodaju se kompanijama koje se bave reciklažom tvrde plastike, za dobijeni novac osobama sa invaliditetom kupuju se nova ili polovna ortopedska pomagala.

Zoran Martinov, iz udruženja „Čep za hendikep“, kaže da svaka osoba sa invaliditetom može aplicirati na sajtu udruženja ili se javiti na kontakt telefon koji se nalazi na sajtu ili na društvenim mrežama.

„Samo apliciranje ne znači da će ta osoba dobiti pomagalo, već odluku donosi komisija“, objašnjava Martinov.

Dodaje da je svako dobrodošao da pita sve što ga interesuje, koji sve čepovi dolaze u obzir, način na koji će pristupiti aplikaciji, konkurisati za ortopedsko pomagalo a da je udruženje na raspolaganju 24 sata da im se jave.

Prema njegovm rečima to nisu samo čepovi od flaša za vodu ili hemikalija, već mogu biti i posude od krema, sladoleda, važno je da bude tvrda plastika.

„Svako od sakupljača i učesnika u akciji može plastični čep tvrdog sadržaja ubaciti na bilo koji punkt za prikupljanje čepova“, objašnjava Zoran Martinov.

„Važno je da se ne traži novac već se čini dobro delo tako što se prikuplja ono što svi koristimo u svojm kućama i na taj način pomažemo osobama sa invaliditetom da dođu do pomagala koje im je potrebno“, poručuje Zoran Martinov iz udruženja „Čep za hendikep“.