Napredak u neinvazivnom imidžingu omogućio je kliničarima da procene i strukturu i funkciju koronarnih arterija. Istraživači koji su nedavno koristili pozitronsku emisionu tomografiju i kompjutersku tomografiju otkrili su da kod osoba sa dijabetesom tipa 2 bez ikakvih simptoma kardiovaskularnih bolesti, povišen albumin u urinu može biti povezan sa subkliničkom patologijom koronarnih arterija, uključujući mikrokalcifikacije koronarnih arterija.
Među 30 osoba sa dijabetesom tipa 2 i normalnim nivoom albumina u urinu i 60 sa povišenim nivoima (stanje koje se zove albuminurija koje ukazuje na oštećenje bubrega), učesnici sa albuminurijom su imali veću aktivnost mikrokalcifikacije, ali ne nakon prilagođavanja kliničkim faktorima rizika za kardiovaskularne bolesti. Aktivnost mikrokalcifikacije je bila pozitivno povezana sa obimom albuminurije, a trend je ostao i nakon prilagođavanja.
Prosečna rezerva protoka miokarda (sposobnost povećanja protoka krvi u srcu tokom rada) bila je niža kod učesnika sa albuminurijom, ali ne i nakon prilagođavanja. Aktivnost koronarne inflamacije i skor kalcijuma u koronarnoj arteriji bili su slični između grupa.
„Poboljšanje razumevanja kardiovaskularne patologije može u budućnosti pomoći kliničarima da identifikuju podpopulacije pacijenata sa visokim rizikom i obezbede individualizovanu prevenciju kardiovaskularnih komplikacija,“ rekao je dopisni autor Tine Hansen, doktor nauka, Steno Diabetes Center Copenhagen, u Danskoj.