Pijace pune sezonskog voća, a voćari u Srbiji tvrde da će ove godine biti velikog deficita zbog ranijeg cvetanja i mrazeva. Agroekonomisa Milan Prostran rekao je da 2024. godina nije samo teška za voćare, već i za potrošače jer cene neće padati, a biće jako visoke. Ako ste ljubitelji višanja, trešanja, kajsija, veliko je pitanje da li ćete ih jesti ovog leta.
Voćar iz Tavnika kod Kraljeva Milan Šćepović izdvojio je višnju, koja će definitvno biti u deficitu, jer je imala dva stresa.
„Prvi je bio prevremeno cvetanje zbog čega se slabije nametnula, a drugi je mraz. Tako da će na nivou cele Srbije biti problema sa višnjom, a sa trešnjom delimično“, rekao je Šćepović za N1.
Prema njegovim rečima, mraz je zakačio i šljivu i dunju, ali na svu sreću nije bio na celoj voćarskoj teritoriji što se neće mnogo odraziti na cenu. Međutim kako je naveo, višnje će biti toliko malo da „uopšte ne zna da li će se formirati cena“.
„Ova godina se razlikuje od prethodnih drastično, vegetacija je kranula zbog tople zime nekoliko nedelja ranije, što znači da će voće stići ranije i biće podložnije mrazevima i udarima. Tako da je rizik znatno veći ove godine nego uobičajeno, jer je vegetacija krenula skoro mesec dana ranije“, objasnio je Šćepović.
Iz Instituta za voćarstvo u Čačku potvrdili su da je višnja „dosta stradala“ i u tom kraju, ali, kako su istakli, sve zavisi od lokaliteta.
„Na primer, u selima oko Čačka imate voćnjake koji uopšte nisu pretrpeli štetu, ali u istom selu i voćnjake gde su svi plodovi izmrzli“, rekao je direktor Instituta dr Darko Jevremović za N1.
Prema njegovim rečima, veliki deficit može da se očekuje i kod kajsija.
„Generalno, ove godine treba očekivati manji rod voća zbog poznih prolećnih mrazeva koji su naneli štete brojnim voćnjacima u mnogim delovima Srbije. Najveći deficit treba očekivati kod kajsije, jer su značajne štete od mraza pretrpeli veliki proizvođački rejoni (Čačak, Topola, Subotica)“, izjavio je Jevremović.
Dodaje da je v oće još uvek u fazi „prebiranja“ pa je teško proceniti koje voće je najugroženije.
„Dobro je da u pojedinim delovima nije bilo štete, pa ćemo imati u ponudi sve vrste voća na tržištu“, naveo je direktor Instituta.
Agroekonomista Milan Prostran rekao je za N1 da će sezonsko voće ove godine imati visoku cenu.
„Neće doći do cenovnih oscilacija naniže, zadržaće se visoke cene. S tim što će možda taj nivo cena da se formira na domaćem tržištu sa domaćim voćem, onda će ga amortizovati i ublažiti uvoz. S tim da je ta vrsta voća dosta loše prošla i u okruženju. Tako da ćemo definitivno ovog proleća pa sve do leta imati visoke cene“, objasnio je Prostran.
Prema njegovim rečima, teška je godina za voćare, a i za potrošače.
„Pošto smo mi otvoreno tržište doći će do uvoza, s tim što je tipična teška voćarska godina i biće visoke cene. Naravno trgovci će imati svoju logiku, oni će uvoziti. Zbog visoke borbene cene domaćeg voća plaćaćemo skupo i uvozno voće“, zaključio je Prostran.