U školama još ne znaju detalje o tome kada i kako će podeliti besplatne udžbenike koje svim osnovcima i srednjoškolcima obezbeđuje Grad. Škole su izabrale izdavače, sredstva u budžetu su opredeljena. RTS saznaje da se gradske vlasti spremaju za raspisivanje tendera, nakon čega bi sve trebalo da bude jasnije i izdavačima i školama, preneo je RTS.
Ostaće više novca za sveske, bojice, školske torbe, kažu roditelji koji još ne mogu da veruju da neće morati da kupuju knjige za svoje osnovce i srednjoškolce.
Dodaju i da su udžbenici na današnje prosečne plate veliki udar na budžet i da bi uz sveske i drugi pribor, bar udžbenici trebalo da budu besplatni, kao i da bi besplatne udžbenike trebalo omogućiti za celu Srbiju.
U škole su stigli dopisi iz Grada o besplatnim udžbenicima i većina je već izabrala izdavače za sledeću godinu.
„Procedura je takva da se na predlog svih stručnih veća škole nastavničko veće donosi odluku o izboru izabranih udžbenika. Ono što smo mi u obavezi, to je da o izboru obavestimo nadležno ministarstvo i gradski sekretarijat na osnovu kojeg bi oni vršili distribuciju svih udžbenika za narednu školsku godinu“, rekla je Mirjana Sloboda, direktorka OŠ „Skadarlija“.
I iz OŠ „Pavle Savić“ navode da su blagovremeno dobili dopis o besplatnim udžbenicima od gradskih vlasti.
„Sekretarijat je obavestio sve škole da su u pitanju svi kompleti udžbenika za sve učenike osnovnih i srednjih škola“, naveo je Milan Krstić, direktor OŠ „Pavle Savić“.
Kada će škole Gradu dostavljati broj učenika i kompleta, na koji način će se knjige deliti, kako će stizati u škole – još se ne zna.
„Na sajtu škole biće objavljeno i poslato Ministarstvu prosvete koji su to udžbenici u našoj školi odabrani za narednu školsku godinu 2023-24. godinu. Mi ćemo u datom trenutku gradu proslediti, pošto smo velika škola, 2.025 učenika i dati tačno specifikaciju koliko je učenika prvog, drugog i tako do osmog“, istakao je Krstić.
I Mirjana Sloboda ističe da je važno da se u određenom roku unese brojno stanje učenika.
„Da unesemo po svim predmetima udžbeničke komplete koje smo odabrali, kako bi se to blagovremeno, pretpostavljam, nabavilo, a sve ostalo više nije do nas, znači škola ne kontaktira izdavače, mi nemamo u tom smislu nikakvih obaveza“, navela je Sloboda.
U Beogradu osnovne i srednje škole pohađa skoro 230.000 učenika, a sredstva u budžetu Grada za besplatne udžbenike već su opredeljena.