Prema poslednjim procenama oko 19.000 ljudi godišnje umre zbog posledica pušenja, a ranije je taj broj bio oko 15.000, kazala je šefica kancelarije za prevenciju pušenja Instituta za javno zdravlje Srbije „Dr Milan Jovanović Batut“ Biljana Kilibarda.
Ona je za dnevni list Večernje novosti rekla da je u poslednjih 20 godina u Srbiji opao procenat pušača sa 33 na 27 odsto, ali da je i ta brojka velika.
„Učestalost se smanjila. Međutim, postoje razlike među ženama i muškarcima, pa je pad procenata značajniji kod muškaraca nego kod žena“, navela je Kilibarda.
Ona je dodala da je Srbija među zemljama sa veoma visokom učestalošću pušenja i ocenila da je taj porok širom sveta postao neprihvatljiv i denormalizovan zahvaljujući merama koje su brojne države preuzele.
Dodala je da iako se neke elektronske cigarete promovišu kao beznikotinske, one zapravo sadrže nikotin koji izaziva zavisnost.
„U mladoj populaciji gde je pušenje bilo denormalizovano i gde je procenat pušača snižen, odjednom se pojavljuje veliki broj korisnika nikotina. On je posebno štetan za mlade jer deluje na razvoj mozga“, izjavila je Kilibarda.