Batut, SZO i Unicef: Apel roditeljima da vakcinišu decu protiv malih boginja

Batut, SZO i Unicef: Apel roditeljima da vakcinišu decu protiv malih boginja

Male boginje potvrđene kod osam osoba sa teritorije Smedereva – radi se o šestoro nevakcinisane dece, koja su hospitalizovana, jednoj osobi nepoznatog vakcinalnog statusa (47 godina) i jednoj vakcinisanoj (49 godina). Dvoje obolele dece imaju upalu pluća. U zajedničkom saopštenju Instituta za javno zdravlje, SZO i Unicefa navodi se da kako nacionalna referentna laboratorija, Institut za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“, trenutno vrši ispitivanje više dostavljenih uzoraka, očekuje se da će biti potvrđeno još slučajeva.

Svi ovi slučajevi su potvrđeni u Referentnoj laboratoriji za morbile Instituta za virusologiju, vakcine i serume „Torlak“, navodi „Batut“, zaključno sa podacima za 15. januar.

Zavod za javno zdravlje Požarevac je 12. januara prijavio epidemiju u Smederevu.

Epidemiološka služba Zavoda sprovodi epidemiološko istraživanje i koordinira merama sprečavanja širenja bolesti.

Na snazi su pooštrene mere epidemiološkog nadzora nad malim boginjama u skladu sa Planom aktivnosti za odstranjivanje ove bolesti u zemlji (prijava sumnje, laboratorijska dijagnostika, izolacija i lečenje obolelih, zdravstveni nadzor, epidemiološki nadzor, vakcinacija nevakcinisanih i nepotpuno vakcinisanih lica, vakcinacija osetljivih lica iz kontakta unutar 72 sata), podseća „Batut“.

Stručnjaci upozoravaju da će broj zaraženih u Srbiji da raste, pošto je broj vakcinisanih mali. Doktorka Ana Jeremić upozorava da su morbile veoma opasne i da mogu biti smrtonosne.

Tokom vikenda prijavljeni su i obrađeni slučajevi sumnje na male boginje za teritoriju nadležnosti ZJZ Ćuprija i GJZ Beograd koji su odbačeni, navodi se u saopštenju.

Imajući u vidu navedene okolnosti, period zaraznosti, sezonost, ostvarene kontakte, mere pooštrenog nadzora treba sprovoditi do daljeg, odnosno najmanje do isteka perioda dvostruke maksimalne inkubacije od poslednjeg registrovanog slučaja.

U periodu od kraja 2017. do juna 2019. godine u Srbiji je registrovana velika epidemija malih boginja, sa 5.798 potvrđenih slučajeva i 15 smrtnih ishoda, navodi se u zajedničkom saopštenju Instituta za javno zdravlje, SZO i Unicefa.

Kako se navodi, da bi se sprečilo prenošenje malih boginja, najmanje 95 odsto dece u svakoj sredini trebalo bi da bude vakcinisano sa dve doze MMR vakcine. Visok obuhvat vakcinacijom će zaštititi svu decu, čak i onu koja nisu vakcinisana zbog nedovoljne starosti (mlađa od jedne godine) ili zdravstvenog stanja.

Zbog smanjenog obuhvata rutinskom imunizacijijom tokom pandemije kovida 19, u Srbiji je u 2021. godini samo 74,8 odsto dece do dve godine starosti vakcinisano MMR vakcinom (u nekim oblastima ovaj obuhvat se kreće i ispod 50, čak i 20 odsto u nekim opštinama), dok je obuhvat dece predškolskog uzrasta sa drugom dozom vakcine dostigao 85,8 odsto. Stoga se trenutna situacija može smatrati alarmantnom i zahteva brz i koordinisan odgovor svih partnera kako bi sva nevakcinisana deca u Srbiji bila vakcinisana, kaže se u saopštenju.

U saopštenju se ističe da je zdravstveni sistem blagovremeno otkrio i potvrdio prve slučajeve malih boginja. Sada je od kritične važnosti da se hitno sprovedu mere odgovora na epidemiju, u skladu sa nacionalnim smernicama i smernicama Svetske zdravstvene organizacije (SZO) koje uključuju pooštren aktivan epidemiološki nadzor radi otkrivanja svakog sumnjivog slučaja i utvrđivanja rizika od daljeg širenja, imunizaciju osetljive dece, posebno u pogođenoj populaciji, kao i edukaciju i angažovanje stanovništva, između ostalih aktivnosti, napominje se u saopštenju.

SZO i Unicef dodaju da će nastaviti da podržavaju zdravstveni sistem u aktivnostima rutinske imunizacije i odgovora na epidemiju malih boginja.

Kako se navodi, male boginje nisu blaga bolest. Šire se brzo i sa potencijalno teškim posledicama, posebno za bebe i decu mlađu od pet godina.

Glavni simptomi su visoka temperatura, curenje iz nosa, crvenilo očiju i osip koji se pojavljuje nekoliko dana kasnije. Osoba je zarazna četiri dana pre, kao i četiri dana nakon pojave osipa.

U slučaju pojave simptoma kod dece, roditelji treba odmah da se obrate izabranom pedijatru. Zaražene odrasle osobe treba da se konsultuju sa svojim izabranim lekarom, ističe se u saopštenju.

Imunizacija je jedna od najuspešnijih, najefikasnijih i najisplativijih zdravstvenih intervencija i dokazano je sredstvo za kontrolu i eliminaciju zaraznih bolesti opasnih po život. Procenjuje se da vakcinacija svake godine u svetu spreči između dva i tri miliona smrtnih slučajeva koje mogu nastati zbog zaraznih bolesti.

Kako se napominje, MMR vakcina koja pruža zaštitu od malih boginja koristi se dugi niz godina, a dokazano je bezbedna i efikasna u prevenciji i kontroli bolesti.

Institut za javno zdravlje Srbije, Svetska zdravstvena organizacija i UNICEF apeluju na roditelje da vakcinišu svoju decu prema kalendaru obavezne imunizacije kako bi osigurali da što pre budu zaštićena od malih boginja i drugih bolesti koje mogu da se spreče vakcinacijom.