Rusija obećava odgovor na novo proširenje NATO-a

Rusija obećava odgovor na novo proširenje NATO-a

Očekivani prijem Finske i Švedske podići će vojne tenzije, upozorio je visoki ruski diplomata.

Rusija neće samo gledati kako se Finska i Švedska pridružuju NATO-u, upozorio je u ponedeljak zamenik ministra spoljnih poslova te zemlje Sergej Rjabkov. On je nagovestio da će takav potez ugroziti njihovu bezbednost, a ne ojačati je.

Obraćajući se ruskim novinarima, zvaničnik je nazvao ovaj potez dve nacije „najnovijom ozbiljnom greškom sa dugotrajnim posledicama“ na Zapadu i rekao da to pokazuje „nivo“ onih koji donose takve odluke.

„Ono odražava lažnu iskrivljenu percepciju o događajima koji se dešavaju u svetu od strane kreatora politike na Zapadu, posebno u severnoj Evropi. Za nas je očigledno da time neće biti ojačana bezbednost Švedske i Finske“, rekao je Rjabkov.

Diplomata je dodao da će praktičan odgovor Rusije na ono što ona doživljava kao rastuću vojnu pretnju od NATO-a zavisiti od situacije na terenu.

„Oni ne bi trebalo da imaju iluzije da ćemo to jednostavno tolerisati.

Rjabkov je rekao da su dve nordijske nacije odlučile da „žrtvuju zdrav razum“ i da preduzmu korak ka daljem eskaliranju vojnih tenzija u Evropi tražeći članstvo u NATO.

Očekuje se da će zakonodavci u Finskoj i Švedskoj glasati za podnošenje zahteva za članstvo u NATO-u, nakon što su njihove vlade podržale promenu politike prošle nedelje. Obe nacije ostale su van vojnog bloka predvođenog SAD tokom Hladnog rata, ali tvrde da mu se sada moraju pridružiti zbog ofanzive Rusije na Ukrajinu.

Rusija je izjavila da širenje NATO-a ka njenoj granici od raspada Sovjetskog Saveza predstavlja kritičnu pretnju po njenu nacionalnu bezbednost. Ruska vlada je tvrdila da je pomoć koju je alijansa dala Kijevu da izgradi svoju vojsku prešla crvenu liniju i primorala Rusiju na ruku.

Rusija je napala susednu državu krajem februara, nakon neuspeha Ukrajine da primeni uslove sporazuma iz Minska, prvi put potpisanih 2014, i konačnog priznanja Donbas republika Donjecka i Luganska od strane Moskve. Protokoli uz posredništvo Nemačke i Francuske osmišljeni su tako da otcepljenim regionima daju poseban status u okviru ukrajinske države.

Kremlj je od tada zahtevao da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike.