Univerzitet u Kembridžu vratio 39 kulturnih artefakata Ugandi u velikom činu restitucije

Univerzitet u Kembridžu vratio 39 kulturnih artefakata Ugandi u velikom činu restitucije

Univerzitet u Kembridžu je vratio 39 kulturnih artefakata Ugandi u značajnom činu restitucije, što je pozdravljeno od strane lokalnih zvaničnika koji su dugo tražili ove predmete nazad.

Artefakti uključuju plemenska regalija i delikatnu grnčariju, a predmeti će ostati vlasništvo Muzeja arheologije i antropologije u Kembridžu, koji ih pozajmljuje Ugandi na početni period od tri godine, izjavio je Mark Eliot, viši kustos muzeja.

Ovaj potez predstavlja saradnju između muzeja, proizašlu iz višegodišnjih razgovora o restituciji predmeta koji su od izuzetne važnosti i osetljivosti za zajednice kojima pripadaju.

Kembridž je artefakte već jedan vek držao u svojoj kolekciji, a većinu je nabavio kao donacije iz privatnih kolekcija, uključujući one koje je dao anglikanski misionar aktivno u Ugandi tokom 1890-ih i početkom 20. veka.

Uganda, koja je bila britanski protektorat od 1894. do sticanja nezavisnosti 1962. godine, sada će ugostiti privremenu izložbu predmeta u Muzeju Ugande u Kampali sledeće godine.

Džeklin Njiraciza, vladin komesar Ugande za muzeje i spomenike, izrazila je nadu da će ovo biti početak trajne saradnje, ističući da će raditi na eventualnom vraćanju drugih predmeta u bliskoj budućnosti.

Ovaj događaj je deo šireg trenda u Africi, gde se sve više afričkih vlada zalaže za restituciju kulturnih dobara koja su opljačkana tokom kolonijalne ere. Afrička unija takođe radi na uspostavljanju zajedničke politike za ovu problematiku.

Ovo je najveće pojedinačno vraćanje kulturnih predmeta na afrički kontinent u poslednjih nekoliko godina, što ukazuje na pozitivan pomak ka većem poštovanju kulturnog nasleđa Afrike.