Studija objašnjava brzo propadanje jedne od omiljenih boja slikara Huana Miroa

Studija objašnjava brzo propadanje jedne od omiljenih boja slikara Huana Miroa

Fotografija iz 1978. prikazuje poznatog katalonskog nadrealističkog slikara Huana Miroa u svom Taller Sertu, okruženog njegovim slikama. U pozadini se ističe svetla, intenzivna žuta Femme dans le rue (1973). Pedeset godina kasnije, ta žuta na bazi kadmijuma je izbledela i kredasta. Isti fenomen je uticao na 25 drugih slika u Fondaciji Miro Majorka.

Degradirana žuta boja koju koristi Miro je napravljena od kadmijum žutog, modernog pigmenta sastavljenog od kadmijum sulfida i uvedenog krajem 19. veka. Pigment su intenzivno koristili umetnici kao što su Vincent Van Gogh, Pablo Picasso i Henri Matisse, koji su cenili njegov sjaj i pun ton. Međutim, kao što je otkriveno poslednjih godina, ovaj pigment može postati nestabilan, što dovodi do propadanja boje, kao u slučaju važnih umetničkih dela kao što je „Vrisak“ Edvarda Munka.

Do sada sprovedeno istraživanje pružilo je razumevanje procesa degradacije, ali nije u potpunosti razjasnilo faktore koji ga izazivaju. Štaviše, degradacija je očiglednija na slikama koje datiraju između kraja 19. i početka 20. veka, u vreme kada metode za sintezu kadmijum žutog pigmenta još nisu bile usavršene, dok su Miroova dela naslikana 1970-ih, u mnogo kasniji period.

Kolekcija Fundacio Miro Mallorca stoga predstavlja jedinstvenu studiju slučaja za razumevanje propadanja ove posebne boje u kasnijoj fazi u istoriji proizvodnje kadmijum žutog pigmenta.

Da bi rasvetlili ovo pitanje, konzervatori su se obratili restauratoru Maru Gomezu Lobonu, koji je okupio međunarodni tim koji je uključivao italijanske naučnike Daniela Comelli i Marta Ghirardello sa Politecnico di Milano i Frančeska Katarina Izzo sa Univerziteta Ca’ Foscari u Veneciji.

Istraživači i njihove kolege analizirali su devet uzoraka uzetih sa umetnikovih slika, cevi za boje i paleta i koristili multianalitički pristup: elektronsku mikroskopiju, rendgensku fluorescenciju na sinhrotronu u Grenoblu, infracrvenu spektroskopiju, mikro fotoluminiscenciju i hromatografsku analizu.

Hemijski sastav boje i kristalna struktura pigmenata su tragovi koji navode istraživački tim na tvrdnju da je degradirani kadmijum žuti došao iz cevi za boju koje je proizvodio francuski brend Lucien Lefebvre-Foinet, omiljen kod Miroa. Više od 100 komada ovog brenda pronađeno je u njegovim studijima, uključujući pet danas neprepoznatljivih kadmijum žutog kreča br. Ovo svakako nije bio jeftin proizvod: pariska kuća je proizvodila visokokvalitetne boje koje su koristili umetnici kao što su Mondrijan, Matis i Đakometi.

„Njegova niska kristalnost izlaže pigment visokoj fotohemijskoj reaktivnosti. Ovo je jedan od glavnih uzroka ranjivosti boje i može se pratiti do metode kojom je pigment sintetizovan. Takav metod je, međutim, nepoznat i nema istorijskih izvora. su još pronađeni“, objašnjava Daniela Comelli sa Odeljenja za fiziku Politehničkog fakulteta u Milanu.

Konačno, uslovi skladištenja i životne sredine su snažno doprineli hemijskoj i fizičkoj transformaciji materijala. Uzorci istog hemijskog sastava pokazuju različite nivoe degradacije, a najbolje očuvana boja potiče iz palete koja je 32 godine ostala zaključana u fioci, zaštićena od svetlosti i promene vlažnosti.

„Očuvanje kadmijum žute boje Miroa i drugih umetnika zahteva kontrolu nad parametrima životne sredine kao što su izloženost svetlosti i relativna vlažnost“, objašnjava Frančeska Katarina Izo sa Univerziteta Ca’ Foscari u Veneciji. „Kada su farbane površine ozbiljno degradirane i stoga krhke, zastakljivanje staklom za UV filtriranje može pomoći, dok rešenja koja uključuju nanošenje zaštitnih premaza, lakova ili konsolidatora zahtevaju dalje proučavanje.

Istraživanje, objavljeno u časopisu Heritage Science , sproveo je restaurator Mar Gomez Lobon zajedno sa Martom Ghirardello i Danielom Comelli sa Politehničkog fakulteta u Milanu, Enrikom Junkozom Darderom iz Fundacio Pilar i Joan Miro na Majorci, Karlosom Palomino Kabeljo i Martom Bauzom iz Universitat de les Illes Balears, Marine Cotte iz Evropske ustanove za sinhrotronsko zračenje, Austin Nevin, Aviva Burnstock i Silvia Rita Amato sa Instituta za umetnost Courtauld i Francesca Caterina Izzo sa Univerziteta Ca’ Foscari u Veneciji.

Istraživanje Miroove „misteriozne“ žute će se nastaviti istraživanjem drugih boja brenda Lucien Lefebvre-Foinet i slika koje sadrže kadmijum žute koje su čuvane u sličnim uslovima, ali ne pokazuju iste znake propadanja.