Kreativne industrije su od vitalnog značaja za ekonomiju Ujedinjenog Kraljevstva, sa 115,9 milijardi funti u 2019. Procenjuje se da će samo filmska i vrhunska televizijska produkcija — jedna od najbrže rastućih industrija u Velikoj Britaniji — zahtevati između 15.130 i 20.770 dodatnih radnika sa punim radnim vremenom ekvivalentno zaposlenih do 2025.
Ali postoje velika pitanja koja se moraju rešiti ako želimo da industrija ekrana nastavi da napreduje. Ovo uključuje ne samo gubitak vještina jer stariji radnici, žene i negovatelji napuštaju sektor, već i preobilje radnika u sektoru ekrana iz srednje klase.
Novi izveštaj dobrotvorne organizacije Sutton Trust otkrio je da mladi ljudi starosti 35 i manje godina u kreativnim industrijama imaju četiri puta manje šanse da budu iz radničke klase nego iz srednje klase.
Ovo je problem sa kojim smo se takođe susreli u našem istraživanju o obuci za filmsku i TV industriju UK. Primetan je nedostatak „mekih“ veština potrebnih za uspeh u karijeri u ovim industrijama, kao što su komunikacija, timski rad i upravljanje vremenom. A ove veštine je često mnogo teže izgraditi za one iz siromašnijih ili marginalizovanijih sredina.
To su veštine koje se tradicionalno usavršavaju na poslu – ili kroz (neplaćene) stažiranje i radna mesta. Ali ih je izuzetno teško obezbediti, čak i za one koji su registrovani u formalnim obrazovnim programima. Realnost je da se pristup ovim karijerama često svodi na lične veze i vrste veština koje se neguju kroz privatno obrazovanje i postojeće mreže u umetnosti.
Sproveli smo istraživanje koje je finansirala Mreža za rast industrije ekrana o prazninama u veštinama i obuci za industriju ekrana u Velikoj Britaniji, intervjuišući profesionalce iz industrije ekrana, pružaoce obuke i univerzitetske i fakultetske predavače. Naše istraživanje je pokazalo koliko teško može biti podučavanje profesionalnih veština u učionici.
Radili smo sa kreativnom dobrotvornom organizacijom One to One Development Trust na razvoju obrazovne igre koja će pomoći učenicima da razviju profesionalne veštine koje su im potrebne za rad na filmu ili TV prijemniku.
Ovo je pristup koji je dobio podršku vlade Velike Britanije. Odeljenje za kulturu, medije i sport je 2023. godine pokrenulo Okvir za istraživanje video igara kako bi pomogao u razvoju i promovisanju istraživanja o igrama i tehnologijama vezanim za igre. Ključni prioritet se fokusira na korišćenje igara za podučavanje i razvoj veština za podršku rastu kreativnih industrija.
U igri koju smo razvili— Plai Iour Vai Into Production—igrači mogu da izaberu da budu trkači, zvučni asistent pripravnika ili hvat za obuku. Ove tri osnovne uloge daju igračima priliku da iskuse različite elemente rada na setu, preuzmu različite zadatke i komuniciraju sa glumcima i ekipom.
Svaki od zadataka uključenih u igru zasnovan je na studijskim iskustvima iz stvarnog života i dizajniran je da pomogne igračima da razviju veštine istaknute u našem izveštaju o nedostatku veština.
To uključuje znanje o industriji. Postojala je percepcija među pružaocima obuke da diplomci znaju kako da pišu, uređuju ili rukuju kamerom, ali ne razumeju industriju u celini ili kako različite uloge funkcionišu zajedno.
Igra takođe radi na izgradnji profesionalnih veština, takođe poznatih kao meke veštine: sposobnost da radite u timu, efikasno komunicirate ili budete asertivni.
Neke interakcije diktira skripta igre i igrač ih ne može menjati. Drugi zavise od zadatka koji dolazi sa nizom odgovora koji se unose u povratne informacije koje igrači dobijaju na kraju igre. Jedan primer za to je kada Hazar, tehničar zvuka, čuje seksistički komentar Nika, snimatelja. Hazar može da izazove Nika, da se nasmeje ili da ne odgovori. Šta će Nick dalje uraditi zavisi od izbora koji igrač napravi.
Igra takođe uključuje virtuelni TV studio koji se može istražiti u virtuelnoj stvarnosti. Igrači mogu da istražuju različite delove opreme, čitaju profile glumaca i likova ekipe i uče o različitim ulogama na poslu.
Iako igra nije dizajnirana da zameni radno iskustvo, naše istraživanje je pokazalo da studenti i profesionalci iz industrije smatraju da je od koristi u razvoju profesionalnih veština potrebnih na snimanju.
Jedan predavač je prokomentarisao kako bi igranje igre značilo da okruženje na snimanju ne bi bilo takvo iznenađenje: „Zamislite da ste prošli čitavu diplomu, a ovo vam je kao prvo radno iskustvo. I odjednom , kao, tlo bi se pomerilo ispod tebe. To je kao, u redu, tako da znam sve ove stvari o montaži i kameri, ali ne razumem tok rada na setu poštovanje, to je na neki način USP igre za mene.“
U industriji u kojoj je poznato da je teško doći do vrata, šire razumevanje kulture i zahteva filmskog seta može biti od koristi samo za mlade ljude kojima možda nedostaju veze da bi napredovali.