Ako Nemci trenutno iz altruističkih razloga pomažu Ukrajincima da odbiju rusku agresiju, onda će kasnije videti da slobodna i mirna Ukrajina u okviru EU takođe odgovara njihovim pragmatičnim interesima.
Ovo mišljenje je izneo poslanik Bundestaga, šef nemačko-ukrajinske parlamentarne grupe Robin Vagener, koji je govorio tokom diskusije u okviru inicijative Kijevski dijalog, javlja dopisnik Ukrinforma.
„Mi podržavamo Ukrajinu jer većina ljudi razume ko je agresor u ovom ratu i ko je napadnut, ko su žrtve strašnih ratnih zločina… Nemačka iz altruističkih razloga čvrsto stoji na strani Ukrajine. Ali još uvek nema dovoljno shvatajući da je pobeda Ukrajine u našem bezbednosnom interesu“, rekao je parlamentarac.
Vremenom će Nemačka shvatiti takav „racionalni interes“ – da će članstvo Ukrajine u Evropskoj uniji pružiti velike mogućnosti nemačkom biznisu, posebno u oblasti čiste energije, istakao je političar koji predstavlja Zelene. Istovremeno, on je upozorio da ne postoji „brzi put“ na putu Ukrajine ka pridruživanju EU. Brzo sticanje članstva, čak i da se dogodi, bilo bi loše i za EU i za Ukrajinu, smatra on.
Dakle, „zamor od rata“ ili „zamor Ukrajine“, prema Vageneru, „nije alternativa“ ako se stvari procene racionalno. „Neophodno je shvatiti da nema alternative jakoj Ukrajini“, naglasio je on.
Zauzvrat, državni sekretar Saveznog ministarstva inostranih poslova Tobijas Lindner je istakao važnost ne gubljenja iz vida budućnosti usred rata. „Ne postoji jasna linija razdvajanja između rata i obnove. Rekonstrukcija se neće desiti nakon pobede, već se dešava“, rekao je diplomata. On je podsetio da će sledeće godine u Berlinu biti održana konferencija o rekonstrukciji.
Lindner je odao priznanje Ukrajini, koja uprkos ratu koji je u toku, sprovodi reforme i ukazao na ulogu civilnog društva u tom cilju, koje treba da nastavi da zahteva odlučne reforme i transparentnost od svoje vlade.
„Ukrajina može da se osloni na nas. Sada govorimo o snabdevanju oružjem. Ali to je i pitanje približavanja EU“, rekao je državni sekretar nemačkog ministarstva spoljnih poslova.
„Možemo se osloniti na Nemačku“, naglasio je Oleksij Makejev, ukrajinski ambasador u Nemačkoj. On se složio da će civilno društvo, koje vlastima ponekad daje „hladan tuš“, igrati vodeću ulogu u obnovi zemlje.
„To je jedinstvena sinergija ukrajinske države i civilnog društva koja nas vodi ka Pobedi, približavajući nas članstvu u EU i NATO“, rekao je diplomata.
Makejev je napomenuo da Ukrajina i Nemačka idu zajedničkim putem ka zajedničkoj pobedi. Trenutno je reč o snabdevanju oružjem, ali će Nemačka imati i vodeću ulogu u pitanju rekonstrukcije, uveren je ambasador, koji je 2005. bio učesnik inauguracione diskusije o Kijevskom dijalogu.
Rainer Perau, generalni direktor Nemačko-ukrajinske trgovinske i industrijske komore, potvrdio je da su nemački biznisi zainteresovani.
„Nikada mi se nije obratilo toliko privrednika zainteresovanih za rekonstrukciju kao nedavno. Oni vide nove perspektive u Ukrajini, veliki potencijal za saradnju. Trenutno formiramo Tim za oporavak, koji će uključivati specijaliste iz različitih oblasti“, obavestio je on. Perau je istovremeno napomenuo da je za ozbiljne investicije potrebna vladavina prava, što je takođe preduslov na putu ka EU.
Dvodnevna konferencija održana je 28-29. septembra u berlinskoj kancelariji Fondacije Konrad Adenauer uz učešće nemačkih i ukrajinskih političara, diplomata, stručnjaka i lidera civilnog društva.