Kineska vaza stavljena na aukciju u Francuskoj po ceni od 2.000 evra prodata je za skoro osam miliona evra jer su je kupci smatrali retkim artefaktom 18. veka i vodili žestoku borbu za pravo kupovine parcele, prenosi „Evropska istina“ pozivajući se na Gardijan.
Vazu u stilu Tianćiuping (eng. tianqiuping, u prevodu „nebeska sfera”) kuća Osenat iznela je na aukciju u Fontenblou, blizu Pariza. Ovo je ime dato obliku plavo-bele porcelanske vaze prekrivene emajlom i ukrašene zmajevima i oblacima.
Vlasnica vaze bila je žena koja živi na jednoj od prekomorskih francuskih teritorija. Naslijedila ga je od svoje majke, koja je živjela u Bretanji – i nikada nije ni vidjela nešto za šta se vjerovalo da je rijedak artefakt na aukciji.
Stručnjaci Osenata su utvrdili da je parcela obična kineska vaza iz 20. veka, pa je njena cena relativno niska. Ali nakon što je vaza stavljena na prodaju, kupci iz Kine su počeli da se aktivno interesuju za nju.
Oko tri desetine kineskih aukcionara stalno je povećavalo ponudu dok nije dostigla 7,7 miliona evra, što je skoro 4.000 puta više od procenjene vrednosti vaze. A uzimajući u obzir provizije, konačna otkupna cena bila je 9,12 miliona evra.
„Kinezi su fascinirani svojom istorijom i ponosni su što imaju svoju istoriju“, objasnio je Cedric Laborde, direktor aukcijske kuće Osenat, pažnju na vazu.