Satira švedskog reditelja dobila je osmominutne ovacije na festivalu.
Društvena satira Trougao tuge Rubena Ostlunda osvojila je Zlatnu palmu na 75. Kanskom filmskom festivalu, uručujući švedskom reditelju jednu od najprestižnijih bioskopskih nagrada po drugi put.
Ostlund je osvojio glavnu nagradu u Kanu za svoj film „Kvadrat“ 2017. Trougao tuge, koji prikazuje Vudija Harelsona kao marksističkog kapetana jahte i vrhunsku scenu besnog povraćanja, gura satiru još dalje.
„Želeli smo da posle projekcije [za ljude] izađemo zajedno i imamo o čemu da razgovaramo“, rekao je Ostlund.
„Svi se slažemo da je jedinstvena stvar u bioskopu to što gledamo zajedno. Dakle, moramo da sačuvamo nešto o čemu bismo pričali, ali takođe treba da se zabavljamo i zabavljamo.”
Nagrade je odabrao devetočlani žiri na čelu sa francuskim glumcem Vinsentom Lindonom i uručene su u subotu na završnoj ceremoniji u teatru Grand Lumiere u Kanu.
Drugu nagradu žirija, Grand prik, podelili su nežna dečačka drama Lukasa Donta Close i romantični triler Kler Denis Zvezde u podne.
Ranije je korejska zvezda Song Kang-ho osvojila nagradu za najboljeg glumca za ulogu u filmu Broker japanskog reditelja Hirokazua Kore-ede o korejskoj porodici koja traži dom za napuštenu bebu.
„Želeo bih da se zahvalim svima onima koji cene korejsku kinematografiju“, rekao je Song, koji je takođe glumio u Bong Joon-hoovom Parazitu, koji je osvojio Zlatnu palmu u Kanu pre tri godine.
Najbolja glumica pripala je Zar Amiru Ebrahimiju za njenu ulogu novinara u Ali Abasijevom Svetom pauku, istinitom zločinačkom trileru o serijskom ubici koji cilja seksualne radnice u iranskom verskom gradu Mašhadu. Nasilan i slikovit, Svetom pauku nije bilo dozvoljeno da snima u Iranu, već je napravljen u Jordanu. Primajući nagradu, Ebrahimi je rekao da film prikazuje „sve što je nemoguće prikazati u Iranu“.
Švedsko-egipatski reditelj Tarik Saleh dobio je najbolji scenario u Kanu za Dečak sa neba, triler smešten u kairsku džamiju Al-Azhar.
Subotnjom ceremonijom zatvaranja završava se Kanski festival koji je pokušao da u potpunosti oživi godišnju francusku ekstravaganciju, koja je otkazana 2020. zbog pandemije, a prošle godine je imala skromne gužve. Ovogodišnji festival se takođe odvijao u pozadini rata u Ukrajini, što je izazvalo proteste na crvenom tepihu i dijalog o svrsi bioskopa u ratu.
Zlatnu palmu, jednu od najprestižnijih filmskih nagrada, poznato je da je nemoguće onemogućiti – iako kladionice i dalje daju sve od sebe. To u potpunosti zavisi od razmatranja žirija, koja se održavaju nasamo. Prošle godine, francuski horor triler Titan je osvojio nagradu, čime je rediteljka Julia Decournau postala tek druga filmska režiserka koja je ikada osvojila Palmu.
Ovogodišnja nagrada za najbolji prvi film, Camera d’Or, pripala je Rajli Keou i Đini Gamel za Ratni poni, dramu o rezervatu Pine Ridge koja je napravljena u saradnji sa domaćim građanima Oglala Lakota i Sicangu Lakota.