Baker je dobio Oskara za najboljeg reditelja za film „Anora“, koji istražuje život seksualnih radnica i imigranata. Film je favorit za najbolji film, a Baker je favorit nakon priznanja od Gilde reditelja. Pet reditelja je prvi put nominovano ove godine.
Sean Baker je osvojio Oskara za najboljeg reditelja na dodeli nagrada u Los Anđelesu za svoj film „Anora“. Ovaj film, koji je takođe među kandidatima za najbolji film, bavi se temama seksualnih radnica i imigranata. Baker, koji je napisao, producirao, režirao i montirao film, istakao je značaj Mikey Madison za njegov rad.
U „Anori“, Mikey Madison igra ulogu egzotične plesačice iz Bruklina koja se udaje za sin ruskog oligarha. Njihova impulsivna svadba tokom putovanja u Las Vegas izaziva bes njegovih roditelja, koji šalju nespretne pomagače da ih primoraju na poništenje braka. Baker je naglasio da bez Madison ne bi bilo ni „Anore“.
Baker je ušao u noć kao favorit za Oskara nakon što je osvojio nagradu Gilde reditelja, što obično garantuje pobedu na Oskarima. Osvojio je i nagrade Gilde producenata i Independent Spirit Awards. Ove godine, u kategoriji za najboljeg reditelja, nominovano je pet reditelja po prvi put u skoro tri decenije.
U „Anori“, Baker kombinuje provokativnu komediju sa društvenim komentarima, čineći lekcije o marginalizovanim grupama pristupačnijim široj publici. Film je snimljen sa skromnim budžetom od 6 miliona dolara, što je manje od budžeta za ketering nekih konkurenata. Prošlogodišnji pobednik Oskara za najbolji film, „Oppenheimer“, imao je budžet od 100 miliona dolara.
Baker je otvoreno govorio o izazovima snimanja nezavisnih filmova i opstanka u industriji koja sve više favorizuje velike budžete. Na dodeli Independent Spirit Awards, upozorio je da su nezavisni filmovi u opasnosti da postanu „filmovi vizitkarte“. Bez podrške za nezavisne projekte, mnogi kreativni i inovativni filmovi možda nikada neće biti snimljeni.
U svom govoru, Baker je naglasio važnost gledanja filmova u bioskopu sa publikom. „Gledanje filma u bioskopu je iskustvo koje ne možete doživeti kod kuće“, rekao je. Njegova strast za destigmatizacijom seksualnog rada ogleda se u njegovim filmovima, kao što su „Starlet“ i „Tangerine“, koji istražuju živote seksualnih radnica.
