Poslednja zavesa se spustila u nedelju na njujoršku predstavu „Fantom iz opere“, okončavši najdužu predstavu na Brodveju uz gromoglasne ovacije, zdravice sa šampanjcem i zlatne konfete, piše AP.
Bila je to predstava br. 13,981 u Majestic Theatre-u i završila se reprizom „Muzike noći“ koju su izveli trenutna glumačka postava, prethodni glumci u seriji — uključujući originalnu zvezdu Saru Brajtman.
Endrju Lojd Veber izašao je na scenu u crnom odelu i crnoj kravatu i posvetio poslednju predstavu svom sinu Niku, koji je umro prošlog meseca nakon dugotrajne borbe sa rakom želuca i upalom pluća. Imao je 43 godine.
Producent Kameron Mekintoš dao je nekima u publici nadu da će ponovo videti Fantoma, i to možda ranije nego što misle.
Mjuzikl — koji se održava na Brodveju od otvaranja 26. januara 1988 — preživeo je recesije, rat, terorizam i kulturne promene. Ali produžena pandemija je možda bila poslednja kap: to je skup mjuzikl za održavanje, sa složenim scenografijama i kostimima, kao i velikom glumačkom ekipom i orkestrom. Nedeljna zavesa je pokazala koliko je „Fantom” van koraka sa ostatkom Brodveja, ali i koliko veliki, raskošan mjuzikl može da bude veličanstven.
Zasnovan na romanu Gastona Lerua, „Fantom” priča priču o deformisanom kompozitoru koji proganja Parišku operu i ludo se zaljubljuje u nevini mlad sopran, Kristin. Veberove raskošne pesme uključuju „Maskuerade“, „Angel of Music“ i „All I Ask of You“.
Prva produkcija otvorena je u Londonu 1986. godine i od tada predstavu je videlo više od 145 miliona ljudi u 183 grada i izvedeno na 17 jezika u preko 70.000 predstava. Samo na Brodveju zaradio je više od 1,3 milijarde dolara.
Zatvaranje „Fantoma“, prvobitno zakazano za februar, pomereno je za sredinu aprila nakon poplave oživljenog interesovanja i prodaje karata koje su nedeljne zarade prešle preko 3 miliona dolara. Zatvaranje znači da je kruna najdugovječnije emisije sada pripala „Čikagu“, koji je počeo 1996. godine. Sledeći je „Kralj lavova“, koji je počeo sa nastupima 1997. godine.