AI pobeđuje na državnom sajmu umetnosti

AI pobeđuje na državnom sajmu umetnosti

Umetnik sintetičkih medija po imenu Džejson Alen prijavio je umetnička dela generisanu veštačkom inteligencijom na takmičenje likovnih umetnosti u državi Kolorado i objavio je prošle nedelje da je osvojio prvo mesto u kategoriji Digitalna umetnost/Digitalno manipulisana fotografija, izvestio je Vice u sredu na osnovu viralnog tvita.

Alen je koristio Midjournei — komercijalni model sinteze slika dostupan preko Discord servera — da stvori seriju od tri slike. Zatim ih je unapredio, odštampao na platnu i početkom avgusta poslao na konkurs. Na njegovo oduševljenje, jedna od slika (nazvana Theatre D’opera Spatial) osvojila je glavnu nagradu, a on je objavio vest o svojoj pobedi na serveru Midjournei Discord u petak.

Alenova pobeda je izazvala žestoke diskusije na Tviteru, Redditu i serveru Midjournei Discord o prirodi umetnosti i tome šta znači biti umetnik. Neki komentatori misle da je ljudska umetnost osuđena na propast zahvaljujući veštačkoj inteligenciji i da su svi umetnici predodređeni da budu zamenjeni mašinama. Drugi misle da će se umetnost razvijati i prilagođavati novim tehnologijama koje dolaze, pozivajući se na sintisajzere u muzici.

Tu je i element pravičnosti jer nije jasno da li je Alen rekao sudijama o svojoj upotrebi sinteze slika, iako su neki korisnici Tvitera navodno kontaktirali sudije i otkrili da ne znaju. Zanimljivo je da se umetnost smatrala dovoljno dobrom da prevari ljudske umetnike, a neko se na Tviteru našalio da je rešila debatu o tome „da li je AI umetnost – umetnost“.

Vredi napomenuti da je pronalazak kamere 1800-ih izazvao slične kritike vezane za medij fotografije, pošto je kamera naizgled obavila sav posao u poređenju sa umetnikom koji se trudio da izradi umetničko delo ručno četkom ili olovkom. Neki su se plašili da će slikari zauvek postati zastareli pojavom fotografije u boji. U nekim primenama, fotografija je zamenila napornije metode ilustracije (kao što je graviranje), ali ljudski slikari likovne umetnosti još uvek postoje.

Alati za sintezu slika u svom trenutnom stanju zahtevaju visok stepen ljudskog vođenja i biranja trešanja da bi se postigli izvanredni rezultati, ali ovo polje se brzo razvija, a to možda nije uvek slučaj. Ipak, sve dok se pojavljuju novi umetnički alati, „Da li je to umetnost?“ debata će se verovatno nastaviti sve dok ima ljudi za diskusiju.