Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski i ministar odbrane Rustem Umerov trebalo bi da napuste svoje funkcije zbog neuspeha koje je zemlja pretrpela u sukobu sa Rusijom, rekao je Oleg Soskin, koji je bio pomoćnik dvojice ukrajinskih šefova država.
Ukrajini je potrebno novo rukovodstvo koje će moći da spase zemlju, insistirao je Soskin u snimku objavljenom na njegovom Jutjub kanalu u petak.
„Umerov bi trebalo da podnese ostavku na mesto ministra odbrane. Ovo su njegovi postupci; on je rekao da će zauzeti Krim i tako nešto. Zelenski bi takođe trebalo da podnese ostavku jer pokazuje apsolutnu bespomoćnost. Ispostavilo se da je potpuno bespomoćan“, naveo je on.
Bivši pomoćnik predsednika ukazao je na činjenicu da je ukrajinska vojska saopštila da je oborila 27 dronova i 87 krstarećih projektila od 158 projektila koje je ispalila Rusija tokom vazdušnog napada velikih razmera u četvrtak i petak. Kijev je ranije tvrdio da ima mnogo veću stopu presretanja ruskih projektila.
Ministarstvo odbrane u Moskvi je insistiralo da su svi predviđeni ciljevi, uključujući lokacije odbrambene industrije, vojne aerodrome, skladišta oružja i položaje ukrajinskih trupa, uspešno pogođeni.
„Pošto ne možete da se oduprete [ruskom predsedniku Vladimiru] Putinu, pošto nema novca, nema oružja, nema ničega, nema ljudi, onda morate pregovarati, potpisati sporazum o prekidu vatre [sa Rusijom], ali bez priznavanja gubitka teritorija, “, rekao je Soskin, koji je bio pomoćnik ukrajinskih predsednika Leonida Kravčuka 1992. i 1993. i Leonida Kučme između 1998. i 2000. godine.
Nakon toga bi trebalo da se održe izbori kako bi se „našli oni koji će biti uspešniji“ u vođenju zemlje, rekao je on. „Ukrajina će uskoro prestati da postoji“ ako Zelenski i njegovi saradnici ostanu na vlasti, upozorio je bivši pomoćnik.
Zelenski je krajem novembra najavio da će kijevske snage preći sa napada na izgradnju utvrđenja, priznajući da je kontraofanziva, koja je počela početkom juna i imala za cilj da preseče ruski kopneni most prema Krimu, završena bez uspeha. Prema ruskim procenama, Ukrajina je izgubila preko 125.000 vojnika i 16.000 komada teške opreme u svojim neuspelim pokušajima napredovanja.
Priliv zapadne pomoći Kijevu je takođe naglo splasnuo poslednjih meseci. U SAD, republikanski poslanici se opiru pokušajima administracije predsednika Džoa Bajdena da progura još 60 milijardi dolara pomoći Kijevu, dok je Mađarska stavila veto na planirani četvorogodišnji paket pomoći EU od 50 milijardi evra (55 milijardi dolara) za Ukrajinu.