Zelenski se sastaje sa pevačicom uoči njenog puta u SAD

Zelenski se sastaje sa pevačicom uoči njenog puta u SAD

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski sastao se sa ukrajinskom pevačicom i tekstopiscem, pobednicom Pesme Evrovizije 2016. Džamalom, koja odlazi u Sjedinjene Američke Države kako bi učestvovala u kulturnim događajima i sastala se sa visokim američkim zvaničnicima, saopštila je predsednička pres služba, prenosi Ukrinform.

Prema izveštaju, Džamala je obavestila Zelenskog o planiranim događajima i rekla da je uverena da je kulturni front izuzetno važan u trenutnoj borbi Ukrajine za njenu slobodu i nezavisnost.

„Vaš glas se čuje svuda. I ovo je sjajna prilika da još jednom podsetimo sve da je u toku rat u Ukrajini“, rekao je Zelenski obraćajući se Džamali, koja je ovogodišnja dobitnica nagrade za istaknuto umetničko liderstvo američkog Atlantika.

Zelenski je rekao da su najhitniji problem danas ruski udari na energetsku infrastrukturu i pretnja nestanka struje, a ceo svet bi trebalo da zna za ovaj problem, kao i šta je Ukrajini potrebno da bi se obezbedili normalni uslovi života civilnog stanovništva.

„Važno nam je da prebrodimo ovu zimu. Sposobni smo da pobeđujemo i pobeđujemo. SAD su lider u podršci Ukrajini i bez njihove pomoći koja nam je i dalje potrebna, bilo bi nam veoma teško“, rekao je on. rekao je Zelenski.

On je takođe istakao važnost pitanja političkih zatvorenika, među kojima su mnogi stanovnici Jamalinog rodnog Krima, posebno krimski Tatari.

„Mi smo više puta predavali spiskove Sjedinjenim Državama, Turskoj itd. Veoma je važno kada lideri i visoki zvaničnici takvih zemalja prenesu informacije i ubrzaju ovaj proces. Mi smo angažovani u razmenama, ali do sada, nažalost Najveća poteškoća je sa političkim zatvorenicima. Oni moraju biti vraćeni“, rekao je Zelenski.

Kako se navodi, Džamala je napomenula da svaki umetnik ima svoju priču, a njena priča počinje na ukrajinskom Krimu, u kući koja joj je oduzeta.

„I zato mi je, ma gde da se nalazim, na prvom mestu da podsetim sve da su stranci došli u moju kuću da ubijaju i osakaćuju život, da uništavaju i prepisuju moju kulturu. Tako je bilo 1944. godine, a potom i 2014. i ponovo. Sada svi u Ukrajini shvataju da se ovo može dogoditi svakome ako se zlo ne zaustavi i ne natera da odgovara za zločine“, rekla je Džamala.