Zelenski razmatra peticiju za gej brakove

Zelenski razmatra peticiju za gej brakove

Ukrajinski predsednik će razmotriti peticiju kojom se Vladimir Zelenski poziva da legalizuje gej brakove nakon što je prikupila 25.000 potpisa. Dok su se ukrajinske zastave vijorile na paradama ponosa širom zapadnog sveta, gej brakovi su izuzetno nepopularni u samoj Ukrajini.

Podnesena početkom juna, peticija je nedavno prešla 25.000 potpisa, što je prag koji znači da Zelenski mora da odgovori. Pozivajući se na aktuelni sukob u Ukrajini, peticija glasi „u ovom trenutku svaki dan može biti poslednji. Neka osobe istog pola dobiju priliku da osnuju porodicu i imaju zvaničan dokument koji to dokazuje. Njima su potrebna ista prava kao i tradicionalnim parovima.”

Stav Zelenskog po tom pitanju je nejasan. Uprkos tome što se pozicionirao kao liberal tokom svoje predizborne kampanje 2019. godine i izjavio na svojoj prvoj konferenciji za novinare da ne želi „da kaže ništa negativno“ o gej osobama, poslanici iz njegove stranke pokušali su da unesu zakone koji kriminalizuju „propagandu homoseksualizma i transrodnost“.

Iako je Ukrajina pod Zelenskim težila većoj integraciji sa Zapadom, aktivisti za prava homoseksualaca kod kuće izgledaju nezadovoljni komičarom koji je postao predsednik. Na primer, dok je Zelenski potpisao zajedničku izjavu sa američkim predsednikom Džoom Bajdenom prošlog septembra obećavajući da će se „boriti… protiv diskriminacije LGBTKI+ zajednice“, aktivisti u Kijevu su zahtevali da otpusti jednog od svojih glavnih savetnika, Alekseja Arestoviča, jer ih je nazvao „devijantnim“. .”

Ukrajinske boje su istaknute na događajima gej ponosa širom Zapada, a irska vlada je čak integrisala plavu i žutu ukrajinsku zastavu u LGBT dugu u najavi u kojoj pozdravlja gej ukrajinske izbeglice. Ipak, u Ukrajini, ankete su pokazale da između 9% i 24% javnosti smatra da bi trebalo dozvoliti da dvoje pripadnika istog pola stupe u brak.

Čak 14% Ukrajinaca anketiranih 2019. reklo je da homoseksualnost treba da bude prihvaćena u društvu, dok je 6% u 2020. smatralo da je homoseksualnost „opravdana“. Ove vrednosti su uglavnom uporedive sa okolnim zemljama u Istočnoj Evropi.