Zelenski obećava da se neće povući iz Bahmuta

Zelenski obećava da se neće povući iz Bahmuta

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski obećao je u ponedeljak da se neće povlačiti iz Bahmuta dok su ruske snage upadale u razoreni istočni grad koji su šest meseci pokušavali da zauzmu po cenu hiljada života, preneo je AP.

Pre manje od nedelju dana, savetnik Zelenskog rekao je da bi branioci mogli da odustanu od Bahmuta i da se vrate na obližnje položaje.

Međutim, Zelenski je u ponedeljak predsedavao sastankom na kojem je najviši vojni vrh „govorio za nastavak odbrambene operacije i dalje jačanje naših pozicija u Bahmutu“. Kasnije u svom noćnom video obraćanju, predsednik je izvestio da su se njegovi savetnici jednoglasno složili da nastave sa borbom, „da se ne povlače“ i da ojačaju ukrajinsku odbranu.

Njegov glavni savetnik Mihail Podoljak rekao je agenciji Asošiejted pres da ukrajinske snage oko Bahmuta melju neprijateljske snage, jačaju svoje položaje i obučavaju desetine hiljada ukrajinskog vojnog osoblja za moguću kontraofanzivu.

Intenzivno rusko granatiranje gađalo je grad u regionu Donjecka i obližnja sela dok je Moskva vodila trostrani napad u pokušaju da dokrajči Bahmutov otpor.

Obližnji gradovi Časiv Jar i Kostjantinovka bili su pod teškim granatiranjem, oštetivši automobile i kuće i izazvali požar. Odmah nije prijavljeno da ima žrtava.

Policija i dobrovoljci evakuisali su ljude iz Časiv Jara i drugih gradova na frontu u operaciji otežanoj gubitkom mostova i stalnom artiljerijskom vatrom koja je ostavila jedva jednu kuću na mestu.

Ruske snage nisu bile u stanju da zadaju nokaut udarac koji bi im omogućio da zauzmu Bahmut. Analitičari kažu da grad nema veliku stratešku vrednost i da je malo verovatno da bi njegovo zauzimanje poslužilo kao prekretnica u sukobu.

Ruski pritisak na Bahmut odražava širu borbu Kremlja da postigne zamah na bojnom polju. Invazija Moskve u punom obimu 24. februara 2022. ubrzo je zastala, a Ukrajina je pokrenula uglavnom uspešnu kontraofanzivu. Tokom strašno hladnih zimskih meseci, borbe su uglavnom zašle u ćorsokak.

Značaj grada postao je uglavnom simboličan. Za ruskog predsednika Vladimira Putina, preovladavanje tamo bi konačno donelo neke dobre vesti sa fronta. Za Kijev, ispoljavanje hrabrosti i prkosa naglašava poruku da se Ukrajina drži nakon godinu dana brutalnih napada, opravdavajući kontinuiranu podršku svojih zapadnih saveznika.

Američki ministar odbrane Lojd Ostin podržao je to gledište u ponedeljak, rekavši tokom posete Jordanu da Bahmut ima „više simboličku vrednost nego… stratešku i operativnu vrednost“.

Moskva, dodao je on, nastavlja da „ubacuje mnogo loše obučenih i loše opremljenih trupa“ u Bahmut, dok Ukrajina strpljivo gradi „borbenu moć“ na drugim mestima uz zapadnu vojnu podršku uoči moguće prolećne ofanzive.

Čak i tako, neki analitičari dovode u pitanje mudrost da se ukrajinskim braniocima naredi da izdrže mnogo duže. Drugi sugerišu da je taktičko povlačenje možda već u toku.

Majkl Kofman, direktor ruskih studija u istraživačkom centru CAN u Arlingtonu u Virdžiniji, rekao je da je ukrajinska odbrana Bahmuta bila efikasna jer je iscrpila ruske ratne napore, ali da Kijev sada treba da gleda unapred.

„Uporna odbrana Bahmuta postigla je mnogo, trošeći rusko ljudstvo i municiju“, napisao je Kofman na Tviteru kasno u nedelju. „Ali strategije mogu doseći tačke smanjenja povrata, a s obzirom na to da Ukrajina pokušava da obezbedi resurse za ofanzivu, to bi moglo da ometa uspeh važnije operacije.

Institut za proučavanje rata, istraživački centar sa sedištem u Vašingtonu, rekao je da bi najpametnija opcija Kijeva sada mogla biti da se povuče na pozicije koje je lakše braniti.

„Malo je verovatno da će se ukrajinske snage povući iz Bahmuta odjednom i možda će nastaviti sa postepenim povlačenjem kako bi iscrpile ruske snage kontinuiranim gradskim ratom“, navodi se u proceni ISV objavljenoj kasno u nedelju.

Bitka u Bahmutu razotkrila je ruske vojne nedostatke i ogorčene podele.

Jevgenij Prigožin, milioner, vlasnik vojne kompanije Vagner grupe koja je predvodila ofanzivu na Bahmut, bio je u zavadi sa ruskim Ministarstvom odbrane i više puta ga je optuživao da svojim snagama nije obezbedio municiju.

Prigožin je u ponedeljak u ruskoj objavi na društvenim mrežama upozorio da će se situacija u Bahmutu „ispostaviti kao ‘pita’: punjenje su delovi Oružanih snaga Ukrajine koji su nama okruženi (u slučaju, naravno, ako postoji potpuno opkoljavanje Bahmuta), a školjka je, u stvari, grupa Vagner.

Bakhmut je dobio gotovo mitski značaj. Postao je kao Mariupolj — lučki grad u istoj provinciji koju je Rusija zauzela prošle godine nakon 82-dnevne opsade koja se na kraju svela do ogromne čeličane u kojoj su odlučni ukrajinski borci izdržali zajedno sa civilima.

Moskva je nastojala da učvrsti svoju vlast u Mariupolju. Ruski ministar odbrane Sergej Šojgu obišao je deo obnovljene gradske infrastrukture – novoizgrađenu bolnicu, centar za spasavanje i stambene zgrade – saopštilo je Ministarstvo odbrane.