Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski izrazio je žaljenje zbog nedostatka nuklearnog oružja u zemlji kao sredstva odvraćanja u slučaju neprijateljskih pretnji, tokom razgovora o zapadnim bezbednosnim garancijama sa Leksom Fridmanom. Fridman je postavio pitanje o potencijalnim sigurnosnim garancijama koje bi zadovoljile Ukrajinu i Rusiju, što je navelo Zelenskog da se osvrne na prošlost i izrazi nezadovoljstvo ponašanjem zapadnih partnera.
Podsetivši na Budimpeštanski memorandum i činjenicu da je Ukrajina nekada posedovala nuklearno oružje, Zelenski je naglasio da je nedostatak tog oružja sada problematičan. Nakon raspada Sovjetskog Saveza, Ukrajina je imala značajnu količinu nuklearnog oružja, ali je odlučila da se odrekne tog arsenala u zamenu za bezbednosna obećanja zapadnih sila.
Zelenski je kritikovao SAD, Veliku Britaniju i druge nuklearne sile zbog ignorisanja ukrajinskih molbi za zaštitu teritorijalnog integriteta i suvereniteta. Istovremeno, optužio je Rusiju za kršenje Budimpeštanskog memoranduma i izrazio žaljenje zbog predaje nuklearnog oružja pre više od dve decenije.
U trenutnoj situaciji, Zelenski je istakao da Ukrajina ima samo dve opcije za obezbeđenje svoje bezbednosti: pridruživanje NATO savezu ili ponovno razmatranje odluke o nuklearnom naoružanju. Rusija, s druge strane, tvrdi da Ukrajina nikada nije imala pravo na nuklearno oružje, smatrajući da je to pitanje pripadalo isključivo Moskvi.
Spor oko nuklearnog oružja i bezbednosnih garancija između Ukrajine i Rusije ostaje jedno od ključnih pitanja u njihovim odnosima, dok se svetska zajednica pažljivo prati razvoj situacije na istoku Evrope.