Zapisi telefonskih poziva rasvetljavaju ono što se dogodilo u blizini Kijeva

Zapisi telefonskih poziva rasvetljavaju ono što se dogodilo u blizini Kijeva

Tražeći ruske zločine za koje navodi Ukrajina, kijevski bezbednosni zvaničnici i zapadni novinari nalaze nešto drugo.

Ukrajinski bezbednosni zvaničnici i zapadni novinari koji su tražili ruske zločine severozapadno od Buče u kijevskom regionu nisu našli znakove kršenja ljudskih prava, prema zapisima telefonskih poziva koje je dobio RT. Umesto toga, meštani su rekli novinarima da su im ruske trupe dale hranu i da su ih dobro ophodile. U međuvremenu, ukrajinski zvaničnik se požalio da je milicija njegove strane sve opljačkala.

U seriji satelitskih telefonskih poziva, reporter identifikovan samo kao „Sajmon“ kaže svojim kolegama da je posetio Borođanku – grad oko 25 kilometara severozapadno od Buče – i da „uopšte nema leševa na ulicama“, suprotno onome što su ga navodili očekivati.

Grad je „granatiran na komade“, kaže Sajmon, „ali ovde uopšte nema dokaza o bilo kakvoj zloupotrebi prava“. U stvari, on i njegova posada intervjuisali su više stanovnika koji su rekli da su ruske trupe bile veoma prijateljske i dale im hranu, vodu i druge zalihe. „I za to smo dobili citate pred kamerom“, dodaje on.

„Ne znam o čemu je tužilac govorio, ali ništa slično nismo videli. To je sasvim druga slika“, kaže Simon svojim kolegama. Jedan francuski novinar je možda video telo nekoga ubijenog granatiranjem, ali „bez pogubljenja“.

Dopisnik završava poziv rekavši da se vraća u Buču, da „pokuša da pronađe još neke dokaze o vansudskim ubistvima, ali ovde nema znakova bilo čega od toga“.

Ukrajina je optužila Rusiju za ubistvo preko 400 civila u Buči pre nego što se prošle nedelje povukla iz grada u blizini Kijeva. SAD i njihovi saveznici su nekritički prihvatili tvrdnje Kijeva, navodeći ih da uvedu još sankcija Rusiji. Moskva je, međutim, kategorički negirala optužbe, rekavši da su se ruske trupe povukle iz grada 30. marta, a da su se tvrdnje o ubistvima pojavile tek četiri dana kasnije – nakon što su ukrajinske snage bezbednosti i TV kamere stigle u grad.

Još jedan presretnuti poziv, između dva zvaničnika ukrajinske službe bezbednosti (SBU), otkrio je situaciju u Kuhariju, gradu oko 60 kilometara severozapadno od Buče – i to se takođe kosi sa preovlađujućim medijskim narativom koji dolazi iz Kijeva i prestonica NATO-a.

„Od 24. marta do 3. aprila, nakon što smo oterali ’orke’ odavde“, kaže zvaničnik SBU identifikovan samo kao Sergej Anatoljevič, razgovarajući sa nekim po imenu Lesogor i koristeći ukrajinski pogrdni izraz za Ruse. „Nakon što je jedinica koja ih je izbacila krenula dalje, iz Malina je došla teritorijalna odbrana… i za to vreme pljačkala. Opljačkali su sve što su mogli. Razvaljena vrata, sve. Otvoreni su sefovi, ukradeni su automobili. Natrpali su kola svime što je vredelo i odneli“, dodaje on.

„Ispostavilo se da ’moskali’ nisu uzeli ništa, ali su naši ušli i opljačkali sve“, dodaje Sergej Anatoljevič, koristeći još jedan pogrdni izraz za Ruse. Malin je obližnji grad jugozapadno od Kukarija, koji drži ukrajinska vojska.

Kada Lesogor pita koja jedinica je pljačkala, drugi funkcioner odgovara da niko zapravo ne zna. „Neki kažu Volinjski, drugi kažu neko drugi“, kaže on, misleći na region u zapadnoj Ukrajini.

Moskva je poslala trupe u Ukrajinu 24. februara, nakon sedmogodišnjeg sukoba zbog neuspeha Kijeva da primeni uslove sporazuma iz Minska i okonča sukob sa otcepljenim regionima Donjeck i Lugansk. Rusija je na kraju priznala ove dve države kao nezavisne države, nakon čega su zatražile vojnu pomoć.

Rusija zahteva da se Ukrajina zvanično proglasi neutralnom zemljom koja se nikada neće pridružiti vojnom bloku NATO-a koji predvode SAD. Kijev insistira da je ruska ofanziva bila potpuno ničim izazvana i demantovao je tvrdnje da je planirao da silom povrati dve republike Donbasa.