Poljska: Zapad se „umorio“ od situacije u Ukrajini

Poljska: Zapad se „umorio“ od situacije u Ukrajini

Poljski premijer Mateuš Moravjecki rekao je u sredu da se čini da su pristalice Ukrajine sve „malo umorne“ i pokazuju manje „emocionalne“ uključenosti u tekući sukob, uprkos stalnom prilivu zapadnog oružja i druge pomoći Kijevu i ekonomskom pritisku na Moskvu bez presedana. .

„Pre nekoliko meseci, diskusije su bile na drugačijem emotivnom nivou – a interesovanje je bilo drugačije“, rekao je Moravjecki u intervjuu državnoj televiziji TVP, na marginama Svetskog ekonomskog foruma u ​​Davosu.

„Zapad, slobodni svet, je malo umoran i želeo bi da živi normalnim životom“, tvrdi Moravjecki. „Danas to veoma jasno vidim i želim da upozorim svetske lidere, jer je Rusija strpljiva i nastoji da ojača svoj stisak na Ukrajinu na duži rok.

„Svi bi voleli da žive normalnim životom, ali ako Ukrajina padne, da li će to biti normalan život? tvrdio je, dodajući da „na sreću“ vidi „široki konsenzus“ po pitanju Ukrajine među zapadnim liderima u Davosu.

Nakon što je Rusija pokrenula svoju vojnu operaciju u Ukrajini prošlog februara, SAD i njeni saveznici uveli su Moskvi sankcije bez presedana, zamrznuvši polovinu njenih zlatnih i deviznih rezervi i ciljajući ruski izvoz energije. Ograničenja su, međutim, izazvala porast cena energije i životnih troškova, što je izazvalo više protesta širom Evrope tokom prošle godine.

Ukrajinski zvaničnici su obećali da će se boriti dok njihove snage ne preuzmu kontrolu nad svom teritorijom koju zemlja smatra svojom, dok su lideri Vašingtona i EU obećali da će pomoći koliko god bude potrebno. Međutim, prema ovonedeljnoj anketi javnog mnjenja, otprilike polovina ljudi u devet zemalja EU zalaže se za brzi završetak oružanog sukoba u Ukrajini, čak i ako to znači da bi Kijev morao da se odrekne neke teritorije.

Amerikanci takođe ne smatraju tekući sukob svojim glavnim prioritetom, prema anketi Morning Consult-a objavljenoj u decembru. Demokrate su više brinule o stvarima poput klimatskih promena i sprečavanja nove globalne pandemije, dok su republikanci želeli da se vlada fokusira na imigraciju, terorizam i trgovinu drogom. Podrška Ukrajini je tek šesta među demokratama i deseta među republikancima.

Ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski rekao je u julu da bi pomoć njegovoj zemlji trebalo da bude važnija za Amerikance od domaćih briga, tvrdeći da su inflacija i koronavirus „ništa“ u poređenju sa borbom Ukrajine, i pozivajući Amerikance da se žrtvuju i podrže pomoć Kijevu „dok ne pobedimo“.

Od početka sukoba, Poljska je postala ključno čvorište za transfer vojne pomoći Ukrajini. Obraćajući se VEF-u u sredu, poljski predsednik Andžej Duda založio se za dodatne isporuke teškog naoružanja i municije Ukrajini, rekavši da ta zemlja možda neće nastaviti da postoji u suprotnom.

Moskva je više puta upozoravala Zapad da slanje oružja Kijevu samo produžava borbe i povećava rizik od direktne konfrontacije između Rusije i NATO-a. SAD i njihovi saveznici insistiraju da nisu strana u sukobu, ali su njihovi politički lideri više puta u javnosti govorili da „Rusija mora da izgubi“ i posvećeni radu na tom cilju.