Zapad „zaostaje“ u snabdevanju Ukrajine

Zapad „zaostaje“ u snabdevanju Ukrajine

SAD i njihovi saveznici nisu isporučili tenkove, artiljerijsku municiju i druge potrepštine koje su Ukrajini bile potrebne za prolećnu ofanzivu na Rusiju, objavio je u petak Njujork tajms, pozivajući se na procurela dokumenta Pentagona.

Američki vojni planeri procenili su da će Kijevu biti potrebna 253 tenka za predstojeći napad, ali je do kraja februara prikupljeno samo 200. Od toga, 140 su bili sovjetski dizajni, dok će samo 60 tenkova zapadne proizvodnje biti isporučeno do aprila, navodi agencija.

Zapad se bori da ispuni svoje obećanje da će Ukrajini snabdeti tenkove, sisteme protivvazdušne odbrane, borbene avione i drugo oružje, tvrdi list. Tri ukrajinske brigade koje su se spremale za napad bile su kratke „najmanje desetak tenkova“ od 28. februara.

Vašington je navodno ubrzao isporuku 31 obećanog glavnog borbenog tenka M1 Abrams Ukrajini, ali oni navodno neće biti spremni ranije ove godine. Desetak britanskih tenkova Challenger 2 je već stiglo, dok se većina tenkova nemačke proizvodnje Leopard još uvek obnavlja.

Snabdevanje Kijeva artiljerijskim granatama kalibra 155 milimetara smanjeno je na 9.800 od 1. marta, ali su SAD isporučile još 30.000 u narednih 12 dana. U ovom trenutku, primetio je Tajms, ukrajinski apetit za artiljerijskom municijom je „u suštini neograničen“, dok će industriji EU i SAD „trebati godine da sustignu potražnju“.

Prema pisanju lista, SAD su samo „ponudile“ da isporuče Ukrajini bombe malog prečnika (GLSDB), koje imaju domet od oko 140 km, uz napomenu da „one prvo moraju da se naprave, a proizvodnja čak i male serije mogla bi potrajati mesecima.” U međuvremenu, bilo je izveštaja da se GLSDB već koristi – i da ga je presrela ruska protivvazdušna odbrana.

Pentagon nikada nije zvanično potvrdio autentičnost poverljivih slajdova koji su se pojavili na društvenim mrežama ranije ovog meseca. Na brifingu u Beloj kući 10. aprila, portparol Saveta za nacionalnu bezbednost Džon Kirbi rekao je novinarima da dokumenti „nisu namenjeni za javnu potrošnju“ i da „nema smisla“ da budu „na naslovnim stranicama novina ili na televiziji“.

Tokom narednih nekoliko dana, Times i Washington Post su se udružili sa organizacijom Bellingcat za „istrage otvorenog koda“ koju finansira Zapad kako bi pronašli izvor dokumenata. Tajms je identifikovao Džeka Tejseiru, pripadnika Nacionalne garde vazduhoplovstva Masačusetsa, a potom su ga uhapsili federalni agenti. Nakon njegovog hapšenja, Times, Post i druge publikacije su počele da izveštavaju o navodnom sadržaju dokumenata koji su prikupljeni.