Vlada kaže da Ukrajini nije ponuđeno članstvo u NATO-u u zamenu za teritoriju

Vlada kaže da Ukrajini nije ponuđeno članstvo u NATO-u u zamenu za teritoriju

Ukrajinska vlada je saopštila da se Kijevu niko zvanično nije obratio sa predlozima da se teritorije koje je okupirala Rusija razmeni za članstvo u NATO.

Kako prenosi „Evropska pravda“, ovo je u intervjuu za Onet rekla potpredsednica vlade za evropske i evroatlantske integracije Olha Stefanišina.

Prema rečima vicepremijera, Ukrajini se nije pristupilo sa takvim predlogom jer bi to bio znak slabosti.

„Znamo da su takve rasprave bile i da se vode. Ali to nije tema za razgovor sa Ukrajinom“, rekao je Stefanišin.

Odgovarajući na pitanje da li Ukrajina može da postane članica NATO-a pre pobede, ona je rekla da je to stalna tema političkog dijaloga sa zemljama Alijanse.

„Naravno, ovo je veoma teško sprovesti u periodu potpunih neprijateljstava na ukrajinskoj teritoriji. I, naravno, ne može biti nikakvih teritorijalnih ustupaka. Ali, kako su mi rekle neke američke kolege, takve odluke se mogu doneti preko noći. rekao je Stefanišin.

Ona je dodala da je trenutno važno da Ukrajina do ovog trenutka bude spremna, pa Kijev postavlja temelje za to, a govori i o tome koji će bezbednosni uslovi biti dovoljni za integraciju u NATO.

Prethodno je Stefanišin rekao da Ukrajina nije dobila više na samitu NATO-a u Viljnusu, jer lideri zemalja Alijanse nisu rizikovali da preuzmu preveliku odgovornost.

Nedavno je i potpredsednik Vlade izjavio da će Ukrajina biti spremna za članstvo u EU za 2 godine, a za članstvo u NATO i ranije.

Kao što znate, nakon rezultata samita NATO-a u Viljnusu u leto 2023. godine, lideri Alijanse su se složili da uklone zahtev za Akcioni plan o članstvu na putu Ukrajine ka Alijansi.

Istovremeno, saveznici su jasno stavili do znanja da će pozvati Ukrajinu u NATO „kada se steknu uslovi“.

Takođe, na marginama samita, zemlje G7 dogovorile su okvirni dokument o „bezbednosnim garancijama” za Ukrajinu. Lideri se nisu dogovorili oko konkretnih parametara „bezbednosnih garancija“, ali će njihov okvir i konkretni bilateralni sporazumi biti potpisani naknadno.